Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konec deregulace vyvolá tahanice - kdo by to řekl?!

8. 7. 2009

 

cituji z:

http://ekonomika.idnes.cz/konec-deregulace-vyvola-tahanice-o-vysi-najemneho-rozhodovat-bude-soud-13q-/ekonomika.asp?c=A090701_220717_ekonomika_anv

 

Konec deregulace vyvolá tahanice o výši nájemného, rozhodovat bude soud

 

velikost textu:

2. července 2009  1:05

Příští rok nárůsty o desítky procent, v dalších letech složité tahanice a vyjednávání o sumy, které budou obyvatelé platit majitelům domů. Taková je budoucnost deregulace nájemného v Česku.

Až skončí deregulace, budou se muset dohodnout majitelé domů s nájemníky. Pokud ne, rozhodne soud.

Ministerstvo pro místní rozvoj oficiálně potvrdilo informace MF DNES o možných nárůstech regulovaného nájemného v příštím roce.                             http://www.mmr.cz/bytova-politika/Kalkulacka-najemneho

 

V menších městech mají radnice možnost zvýšit činže i o padesát a více procent, obyvatelé Prahy, krajských měst (vyjma Ostravy a Ústí nad Labem) a obcí Středočeského kraje s více než 10 tisíci obyvateli pak čekají mírnější nárůsty. Zvýšení nájemného je tam totiž rozloženo do tří let a skončí až v roce 2012.

Poté, co řízená deregulace skončí, bude výše činže otázkou dohody mezi vlastníky domů a nájemníky. Zkušenosti z let před zahájením deregulace však ukazují, že představy obou stran o optimální výši nájemného se značně rozcházejí.

miniterstvo potvrdilo Růst nájmů

První radnice zdražují

"Dá se očekávat, že nájmy zamrznou na hodnotě cílových částek daných zákonem o deregulaci," říká šéf odboru bytové politiky ministerstva Pavel Rakouš.

Ministerští úředníci tento vývoj předpokládali a připravili novelu občanského zákoníku, která měla tyto patové situace pomoci řešit. Poslanci se jí však v tomto volebním období už odmítli zabývat.

"Soudy by v případě sporů mohly využít databázi nájemného, které je v daném místě obvyklé. Pokud by některá z nesvářených stran viděla, že její požadavky jsou mimo toto rozmezí, spor by vůbec nemusel začínat," dodává Rakouš.

Protože však novela zákoníku zůstala jen návrhem, lze očekávat, že soudních pří o výši nájmů bude v dalších letech přibývat. "Soudům však bude dlouho trvat, než se naučí, jak rozhodovat," upozorňuje náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Podle něj přinese deregulace také pokles cen tržního nájemného a tím i zlepšení dostupnosti bydlení. Tento předpoklad se však zatím nepotvrdil a v řadě měst zůstávají mnohatisícové rozdíly mezi činží v regulovaném a tržním bytě.

vypočítejte si, o kolik se vám zvýší nájem

Kalous také kritizuje pozdní nástup deregulace. "Kdyby se ceny uvolnily dřív, řada obyvatel těchto bytů by ještě nebyla v důchodu a nemusela by mít problémy s placením nájemného," vysvětluje náměstek.

Zejména města, kde se nájemné za metr blíží stokorunové hranici, už nyní hledají způsoby, jak nájemníkům, jejichž příjmy nestačí na placení činže, pomoci.

"Lidem nabízíme třeba přestěhování do menších bytů, dosud jsme uzavřeli přes sto smluv," říká místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska. Jiná lukrativní část metropole, Praha 6, zase vyplácí příspěvky na nájem ve výši až dvacet tisíc korun ročně.

Ministerstvo zvažuje i další způsoby pomoci. "Chceme podpořit výstavbu sociálních bytů, aby měla města nájemníky vůbec kam stěhovat," uvedl Rakouš. Návrh zákona však úřad předloží až po podzimních parlamentních volbách.

S konečnými částkami, které bude možné vybírat na nájemném, nejsou spokojení ani majitelé domů. "Pouze ve 113 městech budou natolik vysoké, aby stačily na jejich údržbu," tvrdí místopředseda jejich sdružení Libor Dellin.

 

Kam dál?

·        Růst nájmů: ministerstvo potvrdilo skok, první radnice zdražují

·        Nájemné může vzrůst o více než polovinu. Města však budou opatrná

·        Zdražení regulovaných nájmů zpomalí, schválili poslanci