Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úspory kam se podíváš_B

27. 1. 2009

Mladý pár ušetří na provozu počítače

13. ledna 2009  9:00

Partneři jsou střídmí spotřebitelé, spoustu zásad šetření energií již dodržují. Přesto by ještě mohli na provozu své domácnosti ušetřit, stačí jen malé změny chování.

Osmihodinový denní provoz počítače stojí téměř tři tisíce ročně.

Hana Mixánková a Jan Hencl mají všechno pečlivě spočítané. Šetří na každém kroku, jejich finanční rozpočet je totiž velmi napjatý, a tak jim nic jiného nezbývá. Nesvítí ve více místnostech najednou, perou převážně na nižší teploty, jsou si vědomi i toho, že by místo stolního počítače měli používat notebook. Faktury za platby energií, SIPO i záruční listy přístrojů mají pečlivě srovnané v šanonu. Dokonalost sama.

"Ještě jsem nenarazil na domácnost, která by měla tak dobrý přístup," řekl po pár minutách rozhovoru s mladým párem a zběžném nakouknutí do tří místností panelákového bytu Lukáš Smažík z poradenského a informačního střediska PRE. Ten spolu s námi přijel zmapovat spotřebitelské chování pardubické domácnosti.

Obávali jsme se, že u Hanky a Jana nepřijdeme na nic, v čem bychom jim mohli poradit, aby ušetřili. Úspora nákladů přitom byl hlavní důvod, proč na výzvu MF DNES zareagovali. "Na byt máme hypotéku, Hana při studiu pracuje na poloviční úvazek, už teď všechny měsíční příjmy utratíme, obáváme se proto přicházejícího zdražování energií. Chceme odhalit, kde máme rezervy, jak lépe hospodařit," prozrazuje Jan.

Mladý pár

* Hana Mixánková, 24 let, studentka filozofické fakulty v Pardubicích, obor muzeologie, pracuje na poloviční úvazek jako úřednice

* Jan Hencl, 26 let – IT Test inženýr

* další obyvatelé domácnosti: dva potkani Iris a Kirké a dvě andulky Artur a Eleanora

Žijí v panelákovém bytě 3+1 o rozloze 60 m2 v Pardubicích. Rádi poslouchají hudbu a dívají se na filmy.

Účet mladého páru

Partneři Hana a Jan platí měsíční zálohy na bydlení 3 941 korun, z toho za elektřinu dají 990 korun, 45 korun za rozhlas, 135 za televizi a zbytek jde do fondu oprav.

  Účet za elektřinu

 spotřebič

 použití (týdně)

 náklady na elektřinu (za rok)

 mikrovlnná trouba

 1 hodina

 165 Kč

 varná konvice

 1,5 l vody denně

 285 Kč

 lednička

 v provozu stále

 1 470 Kč

 pračka

 třikrát týdně

 655 Kč

 stolní počítač s LCD monitorem

 55 hodin

 2 460 Kč

 notebook

 60 hodin

 825 Kč

 ozvučení - domácí kino

 60 hodin

 360 Kč + 270 Kč*

 wi-fi

 v provozu stále

 270 Kč

 vysavač

 půl hodiny

 210 Kč

 světla

 8 úsporných žárovek 15 až 20 W

 

 

 4 obyčejné 30 až 60 W

 1 260 Kč

 myčka

 4 cykly týdně

 1 100 Kč

 další drobné spotřebiče
(žehlička, fén, mixér, šlehač, topinkovač, tiskárna)

 

 cca 200 Kč

  celkem 9 530 Kč 

Poznámka: Počítáme běžnou roční spotřebu rodiny v cenách pro rok 2009 podle stávajícího dodavatele a tarifu – 5 korun za 1 kWh. Rozdíl v účtu a zaplacené faktuře je pravděpodobně způsoben vlivem úniku elektřiny.

* Druhá částka je za provoz ve spícím režimu stand by.

Autor: (bar)

Vyplatí se minivěž, ušetří až 95 procent

Největším problémem domácnosti se nakonec ukázal stolní počítač. Odhalily to měřáky, které byly k přístroji týden připojené. Hanka s Janem počítač zapínají spolu s audiosystémem hned po příchodu a poslouchají přes něj hudbu. Pár nevlastní televizi, proto i zprávy sleduje přes internet. Zároveň na PC několik hodin denně pracují a také si na něm pouštějí filmy. Je to jejich vášeň, ve své DVD kolekci mají 250 kousků.

Počítač je tak zapnutý osm hodin denně a za takový provoz pár zaplatí téměř tři tisíce ročně. Audiosystém navíc nechávají 15 hodin denně v režimu stand by, což je přijde na další tři stovky za rok. "Kdyby poslouchali hudbu přes minivěž s CD přehrávačem, uspořili by za hodinu provozu až 95 procent," vypočítal Lukáš Smažík.

V lednici je pořádek

Jan s Hanou rádi vaří. Na plynový vařič staví hrnce vždy přikryté pokličkou a třeba na hovězí maso používají tlakový hrnec. Ten totiž přípravu jídla urychlí a ušetří energii. Vaří šestkrát týdně, ale v elektrické troubě pečou jen zřídka. Mikrovlnnou troubu používají jen na ohřev hotových jídel.

V ledničce má každá potravina své místo. Dobře se v ní orientují, a tak dvířka nezůstávají dlouho otevřená. Ani Jan neprojevuje typickou mužskou vlastnost "koukat do lednice jako na televizi". Potraviny skladují v plastových nádobách uzavřených víčkem, a to i v mrazáku. "I zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu, ta zvyšuje spotřebu chladničky. Skladováním potravin v uzavřených nádobách tomu můžete předejít," vysvětluje Smažík. Ledničku odmrazují dvakrát do roka.

Vadou na kráse je její umístění, stojí hned vedle radiátoru a u okna. "Víme, že to tak není správně, ale opravdu ji nemáme kam jinam dát," říká Hana. Přitom rozloha 60 m2 není málo a byt by měl poskytovat možnost ledničku přemístit. Je ale zastavěný nábytkem a působí jako mnohem menší.

Nádobí myje Hana v myčce obden. Pokud jsou zbytky jídla na nádobí příliš zaschlé, zapne ten nejvyšší program, čerstvě špinavé nádobí myje na 65 °C. Výjimečně opláchne nádobí v ruce.

Prádlo pere nejčastěji na 40 °C. Černé oblečení, Janovy košile a Hančiny blůzy stačí na 30 °C. Kapesníky, ručníky a povlečení vyváří.

Záclony přes radiátor? Tady nevadí

Jedinou chybou, kterou jsme při návštěvě odhalili na první pohled, byly záclony pověšené hluboko přes radiátory a také křeslo postavené před jedním z nich.

"Ale my vůbec netopíme, ani v zimě, já naopak pořád větrám," objasnila nám situaci Hana. Teplo jim zařizují sousedé. Ti zřejmě topí dost a trubky, které procházejí bytem našeho páru, sálají teplo. Obecně rozšířené pochybení se záclonami přes radiátor v jejich případě neplatí.

.......................................................................................................

Mohou ušetřit 38 %

Odborník radí Janovi a Haně: úspora zadarmo

Během osmihodinového provozu počítače od něj odbíháte, děláte pěti- až třicetiminutové přestávky, při nichž je počítač stále v činnosti. Pouze přechodem do úsporného režimu během těchto pauz snížíte spotřebu PC na minimum. Roční úspora 370 korun.

Úspora za tisíce

Máte doma nainstalovaný třífázový jistič, což je ve vašem případě zbytečné. Nemáte žádný velký spotřebič, který by to vyžadoval. Stačil by jistič jednofázový. Výměna by přišla na 600 až 1 000 korun. Díky ní uspoříte 585 korun za rok, což se už v druhém roce vyplatí.

Denní spotřeba vaší domácnosti uvedená na fakturách se liší od našich výpočtů, je neopodstatněně vysoká. Doporučil bych proto kontrolu revizním technikem, jestli elektřina někde v kabelech neuniká. Revizi pořídíte do 3 000 korun, investice se vám do roka vrátí.

Úspora za víc

Pokud si pořídíte notebook, který lze dnes sehnat za 10 tisíc korun, a nahradíte jím stolní počítač, úspora na provozu techniky by činila 338 kWh, tedy 1 690 korun za rok.

http://zpravy.idnes.cz/filipiova-se-dohodla-s-zelenymi-rebelkami-na-zmirneni-poplatku-pv4-/domaci.asp?c=A090127_183409_domaci_dp

 

 

 

U:fon představil nové tarify. K pevným linkám přidá rychlejší internet

22.1.2009 Michal Hron

U:fon dnes rozšiřuje svou nabídku hlasových a datových služeb o dva nové tarify. Ke stávající službě U:fonův telefon si zákazníci budou moci objednat v rámci jednoho měsíčního paušálu i internetové připojení ve dvou nabízených rychlostech.

U:fonův telefon s internetem je pevná linka s voláním v síti zdarma a připojením k internetu o rychlosti 256 kbit/s za měsíční paušál 400 korun včetně daně. Tato nabídka vychází ze stávající verze tarifu, navyšuje se pouze rychlost připojení z cca 70 kbit/s. Paušál klesl o tři koruny měsíčně. Po překročení datového omezení 1 GB měsíčně se rychlost připojení sníží na 12 kbit/s.

Tarif s Fofr internetem pro náročnější uživatele nabízí rychlostně neomezený přístup k internetu s obvyklou rychlostí stahování dat 300-700 kbit/s za měsíční paušál 600 Kč včetně DPH. Zákazníci s ideálními podmínkami mohou dosahovat rychlosti přes 1Mb/s. Datové omezení je zde nastaveno na 2 GB týdně, po jeho překročení se rychlost připojení sníží na 128 kbit/s.

Oba nové tarify nabízí volání v síti U:fon zdarma (mobilní i pevná síť), ostatní hovory jsou zpoplatněny 0,71 Kč za minutu do pevné sítě a 4,64 Kč/min do sítí mobilních. S U:fonovou pevnou linkou lze navíc cestovat v rámci kraje. - čtěte Čtvrtý mobilní operátor začal. Láká na levný internet i volání

Konečně bezdrátový telefon

K novým tarifům U:fon představil i dvě nová zařízení: wi-fi router AnyDATA AWR- 501L a bezdrátový telefon Siemens DECT Gigaset AL140, umožňující bezdrátovou komunikaci po celé domácnosti.

 

Wi-fi router AnyDATA + telefon Siemens Gigaset AL140

(smlouva na 24 měsíců)

Wi-fi router AnyDATA

(smlouva na 24 měsíců)

Wi-fi router AnyDATA + telefon Siemens Gigaset AL140

(se smlouvou na dobu neurčitou)

 Wi-fi router AnyDATA

(se smlouvou na dobu neurčitou)

U:fonův telefon s interentem

 2 000

1 500

4 000

3 500

U:fonův telefon s fofr internetem

 1 000

500

4 000

3 500

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19 %

Wi-fi router podporuje vysokorychlostní internet EVDO Rev. A (max. rychlost stahování 3,1 Mbps, odesílání 1,8 Mbps) a obsahuje ethernetové rozhraní. Spravovat jej lze pomocí webového administrátorského rozhraní. Obsahuje externí anténu pro příjem signálu, interní diverzní anténu pro příjem signálu a externí anténu pro wi-fi s možností hlasového volání přes připojený telefon (konektor RJ11). Hmotnost routeru je 350 g, rozměry 155 × 120 × 28 mm.

Bezdrátový telefon Siemens DECT Gigaset AL140 nabízí podsvícený displej a funkci pro identifikaci volajícího (Caller ID). Do telefonního seznamu lze uložit až 40 jmen a čísel. Díky nové energeticky úsporné technologii ECO DECT využívá tento telefon až o 60 % méně energie než tradiční bezšňůrové telefony. Přístroj nabízí i seznam zmeškaných hovorů nebo funkci data a času.

 

T-MOBILE

………….Přátelte se i s cizí sítí

Asi nejkomplikovaněji budeme ale s konkurencí porovnávat nové tarify Přátelé. V jejich rámci T-Mobile přináší zákazníkovi neomezené volání až na pět vybraných telefonních čísel. Dá se tu tedy vystopovat jistá paralela s neonovými tarify O2, jenže ve skutečnosti vše funguje trochu jinak. A také se vám vyplatí za jiných podmínek.

Podle průzkumů T-Mobile je na stálou pětici čísel směřováno asi 60% hovorů průměrného zákazníka, ve vlastní síti je to dokonce 79% hovorů. Pokud tedy patříte k těm, kteří volají nejčastěji jen na pět telefonních čísel, tarify Přátelé vás jistě zaujmou.

Na rozdíl od neonových tarifů Rodina nijak výrazně nestupňuje úroveň služby zdarma. Rozdíl je jen mezi tím, že za nejnižší paušál můžete volat zdarma jen na pět čísel v síti T-Mobile, se dvěma dražšími variantami pak i do sítí konkurence. Za 300 korun měsíčně tak můžete třeba svým ratolestem jistě strádajícím na vysokoškolské koleji doslova vymluvit díru do hlavy. A ještě to vše zvládnete převyprávět babičce. A stále nezaplatíte ani korunu nad rámec paušálu. Hovory na další čísla stojí vcelku přijatelných 4,90. Stačí tedy své blízké telefonátem měsíčně oblažit po dobu minimálně 62 minut a měsíční poplatek 300 se vám začne vyplácet. Kdybyste místo tarifu Přátelé v síti využívali jen běžný Kredit 300, provoláte onu částku jen za necelých 51 minut.

Za měsíční paušál 500 korun můžete vesele neomezeně volat i do cizích sítí. Minutová sazba v tomto případě činí 3,90, a tak se tarif vyplatí po provolání 128 minut. V běžném Kredit 500 stojí minuta dokonce 4,90 a pětistovku tak provoláte po 102 minutách. Pokud kromě oné pětice čísel ještě opravdu dost voláte i dalším lidem, můžete si připlatit a zvolit tarif Přátelé síť nesíť+. Za měsíční paušál 750 korun získáte opět možnost volat neomezeně pětici lidí a ostatním voláte za 1,90 za minutu.

Zdá se vám, že tato nabídka „omezeně neomezeného“ volání není příliš atraktivní? Tak se podívejte do ceníku neonových tarifů O2 a srovnávejte s námi. Opravdu neomezené volání kdykoli kamkoli totiž nabídne jen tarif O2 neon XXL s měsíčním paušálem 3 900 korun. To u T-Mobile můžete za 750 korun volat jen na pětici čísel. Zároveň to ale znamená, že na ostatní čísla byste museli provolat 1658 minut, což je více než 27,5 hodiny. Kromě hovoru s pěticí nejčastěji volaných byste tak museli denně provolat ještě s dalšími účastníky téměř hodinu.

Obdobného výsledku dosáhnete v případě, že budete chtít tarif s neomezeným voláním pouze do vlastní sítě. Ten T-Mobile nabídne za 300 korun, ale opět budete limitovaní vybranou pěticí. O2 nabídne neomezené volání do své sítě v tarifu neon XL za 2 000 korun. U T-Mobile to znamená, že kromě pětice nejčastěji volaných byste museli s ostatními čísly provolat 347 minut, tedy pět a tři čtvrtě hodiny. Zkušenosti ukazují, že tolik času opravdu běžný zákazník neprovolá.

Trochu jinak mohou vycházet nové tarify T-Mobile v porovnání se zvýhodněním Kamarádi u Vodafone. S jeho aktivací můžete neomezeně volat až na čtyři čísla v síti Vodafone nebo na pevnou linku. Pokud opravdu voláte třeba jen trojici lidí, může se vám zvýhodnění vyplatit, využijete-li u T-Mobile naplno pětici ve vlastní síti, nemá Vodafone šanci.

Pečlivě vybírejte

Nové tarify T-Mobile zcela jasně dokazují, jak důležitý je pečlivý výběr toho správného tarifu pro vás. Tarify Přátelé nabízí neomezené volání zdánlivě „jen“ pětici lidí a možná dovedou odradit tím, že v rámci jejich měsíčního paušálu nezískáte žádný kredit k provolání. Jenže pokud opravdu voláte hodně, mohou se oproti konkurenci výrazně vyplatit. Jen pozor na nešťastnou minutovou tarifikaci, tu ostatně ale O2 u neonových tarifů zavedlo také.

Tarify Přátelé a Rodina nejsou pro každého, ale mnohým zákazníkům se opravdu vyplatí. Pro ty ostatní jsou tu inovované tarify Kredit a na ně navazující TOP tarify. Pokud používáte u T-Mobile některé stávající varianty, určitě se vyplatí na inovované verze přejít a v některých případech se možná vyplatí zauvažovat o přechodu od konkurence.

V analýze jsme přitom ještě nepočítali se zvýhodněním HIT, které vám přinese 20% hodnoty měsíčního paušálu ve formě kreditu navíc. Pak je volání ještě o něco výhodnější.

 Autoři: Luděk Vokáč Mobil.cz

INU ZDE SE ASI BUDU PONĚKUD OPAKOVAT TEDY NECHŤ ČTENÁŘ LASKAVĚ PROMINE:

 

Esemesky pište po internetu; UF on je dobrý!
http://finance.idnes.cz/esemesky-piste-po-internetu-dgp-/viteze.asp?c=A090126_132446_viteze_bab

http://mobil.idnes.cz/mob_operatori.asp

DEREGULACE přehled:
http://klikni.idnes.cz/clanky.asp?f=p&slovo=deregulace

CENY ENERGIE PRO KONKRÉTN9 STROJE
http://finance.idnes.cz/mlady-par-usetri-na-provozu-pocitace-dsz-/viteze.asp?c=A090112_174945_viteze_hla

Mladý pár ušetří na provozu počítače

Partneři jsou střídmí spotřebitelé, spoustu zásad šetření energií již dodržují. Přesto by ještě mohli na provozu své domácnosti ušetřit, stačí jen malé změny chování.
foto: Profimedia.czOsmihodinový denní provoz počítače stojí téměř tři tisíce ročně. Ilustrační foto
 

Hana Mixánková a Jan Hencl mají všechno pečlivě spočítané. Šetří na každém kroku, jejich finanční rozpočet je totiž velmi napjatý, a tak jim nic jiného nezbývá. Nesvítí ve více místnostech najednou, perou převážně na nižší teploty, jsou si vědomi i toho, že by místo stolního počítače měli používat notebook. Faktury za platby energií, SIPO i záruční listy přístrojů mají pečlivě srovnané v šanonu. Dokonalost sama.

"Ještě jsem nenarazil na domácnost, která by měla tak dobrý přístup," řekl po pár minutách rozhovoru s mladým párem a zběžném nakouknutí do tří místností panelákového bytu Lukáš Smažík z poradenského a informačního střediska PRE. Ten spolu s námi přijel zmapovat spotřebitelské chování pardubické domácnosti.

Obávali jsme se, že u Hanky a Jana nepřijdeme na nic, v čem bychom jim mohli poradit, aby ušetřili. Úspora nákladů přitom byl hlavní důvod, proč na výzvu MF DNES zareagovali. "Na byt máme hypotéku, Hana při studiu pracuje na poloviční úvazek, už teď všechny měsíční příjmy utratíme, obáváme se proto přicházejícího zdražování energií. Chceme odhalit, kde máme rezervy, jak lépe hospodařit," prozrazuje Jan.

Mladý pár
* Hana Mixánková, 24 let, studentka filozofické fakulty v Pardubicích, obor muzeologie, pracuje na poloviční úvazek jako úřednice

* Jan Hencl, 26 let – IT Test inženýr

* další obyvatelé domácnosti: dva potkani Iris a Kirké a dvě andulky Artur a Eleanora

Žijí v panelákovém bytě 3+1 o rozloze 60 m2 v Pardubicích. Rádi poslouchají hudbu a dívají se na filmy.
 


Účet mladého páru
Partneři Hana a Jan platí měsíční zálohy na bydlení 3 941 korun, z toho za elektřinu dají 990 korun, 45 korun za rozhlas, 135 za televizi a zbytek jde do fondu oprav.

  Účet za elektřinu
 spotřebič  použití (týdně)  náklady na elektřinu (za rok)
 mikrovlnná trouba  1 hodina  165 Kč
 varná konvice  1,5 l vody denně  285 Kč
 lednička  v provozu stále  1 470 Kč
 pračka  třikrát týdně  655 Kč
 stolní počítač s LCD monitorem  55 hodin  2 460 Kč
 notebook  60 hodin  825 Kč
 ozvučení - domácí kino  60 hodin  360 Kč + 270 Kč*
 wi-fi  v provozu stále  270 Kč
 vysavač  půl hodiny  210 Kč
 světla  8 úsporných žárovek 15 až 20 W  
   4 obyčejné 30 až 60 W  1 260 Kč
 myčka  4 cykly týdně  1 100 Kč
 další drobné spotřebiče
(žehlička, fén, mixér, šlehač, topinkovač, tiskárna)    cca 200 Kč
  celkem 9 530 Kč 
Poznámka: Počítáme běžnou roční spotřebu rodiny v cenách pro rok 2009 podle stávajícího dodavatele a tarifu – 5 korun za 1 kWh. Rozdíl v účtu a zaplacené faktuře je pravděpodobně způsoben vlivem úniku elektřiny.

* Druhá částka je za provoz ve spícím režimu stand by.

Autor: (bar)
 


Vyplatí se minivěž, ušetří až 95 procent

Největším problémem domácnosti se nakonec ukázal stolní počítač. Odhalily to měřáky, které byly k přístroji týden připojené. Hanka s Janem počítač zapínají spolu s audiosystémem hned po příchodu a poslouchají přes něj hudbu. Pár nevlastní televizi, proto i zprávy sleduje přes internet. Zároveň na PC několik hodin denně pracují a také si na něm pouštějí filmy. Je to jejich vášeň, ve své DVD kolekci mají 250 kousků.

Počítač je tak zapnutý osm hodin denně a za takový provoz pár zaplatí téměř tři tisíce ročně. Audiosystém navíc nechávají 15 hodin denně v režimu stand by, což je přijde na další tři stovky za rok. "Kdyby poslouchali hudbu přes minivěž s CD přehrávačem, uspořili by za hodinu provozu až 95 procent," vypočítal Lukáš Smažík.

V lednici je pořádek
Jan s Hanou rádi vaří. Na plynový vařič staví hrnce vždy přikryté pokličkou a třeba na hovězí maso používají tlakový hrnec. Ten totiž přípravu jídla urychlí a ušetří energii. Vaří šestkrát týdně, ale v elektrické troubě pečou jen zřídka. Mikrovlnnou troubu používají jen na ohřev hotových jídel.

V ledničce má každá potravina své místo. Dobře se v ní orientují, a tak dvířka nezůstávají dlouho otevřená. Ani Jan neprojevuje typickou mužskou vlastnost "koukat do lednice jako na televizi". Potraviny skladují v plastových nádobách uzavřených víčkem, a to i v mrazáku. "I zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu, ta zvyšuje spotřebu chladničky. Skladováním potravin v uzavřených nádobách tomu můžete předejít," vysvětluje Smažík. Ledničku odmrazují dvakrát do roka.

Vadou na kráse je její umístění, stojí hned vedle radiátoru a u okna. "Víme, že to tak není správně, ale opravdu ji nemáme kam jinam dát," říká Hana. Přitom rozloha 60 m2 není málo a byt by měl poskytovat možnost ledničku přemístit. Je ale zastavěný nábytkem a působí jako mnohem menší.

Nádobí myje Hana v myčce obden. Pokud jsou zbytky jídla na nádobí příliš zaschlé, zapne ten nejvyšší program, čerstvě špinavé nádobí myje na 65 °C. Výjimečně opláchne nádobí v ruce.

Prádlo pere nejčastěji na 40 °C. Černé oblečení, Janovy košile a Hančiny blůzy stačí na 30 °C. Kapesníky, ručníky a povlečení vyváří.

Záclony přes radiátor? Tady nevadí
Jedinou chybou, kterou jsme při návštěvě odhalili na první pohled, byly záclony pověšené hluboko přes radiátory a také křeslo postavené před jedním z nich.

"Ale my vůbec netopíme, ani v zimě, já naopak pořád větrám," objasnila nám situaci Hana. Teplo jim zařizují sousedé. Ti zřejmě topí dost a trubky, které procházejí bytem našeho páru, sálají teplo. Obecně rozšířené pochybení se záclonami přes radiátor v jejich případě neplatí.

Mohou ušetřit 38 %


Odborník radí Janovi a Haně: úspora zadarmo
Během osmihodinového provozu počítače od něj odbíháte, děláte pěti- až třicetiminutové přestávky, při nichž je počítač stále v činnosti. Pouze přechodem do úsporného režimu během těchto pauz snížíte spotřebu PC na minimum. Roční úspora 370 korun.

Úspora za tisíce
Máte doma nainstalovaný třífázový jistič, což je ve vašem případě zbytečné. Nemáte žádný velký spotřebič, který by to vyžadoval. Stačil by jistič jednofázový. Výměna by přišla na 600 až 1 000 korun. Díky ní uspoříte 585 korun za rok, což se už v druhém roce vyplatí.

Denní spotřeba vaší domácnosti uvedená na fakturách se liší od našich výpočtů, je neopodstatněně vysoká. Doporučil bych proto kontrolu revizním technikem, jestli elektřina někde v kabelech neuniká. Revizi pořídíte do 3 000 korun, investice se vám do roka vrátí.

Úspora za víc
Pokud si pořídíte notebook, který lze dnes sehnat za 10 tisíc korun, a nahradíte jím stolní počítač, úspora na provozu techniky by činila 338 kWh, tedy 1 690 korun za rok.

Změna dodavatele pro ně není zajímavá
Hencl a Mixánková: ČEZ – D02d (3x 25 A), roční spotřeba VT 2 133 kWh

 dodavatel   roční náklady v korunách
 E.ON  11 741
 PRE  11 911
 ČEZ  11 160
 Bicorn  11 101
 Centropol E.  11 022
 BEE  11 899
 Lumen  11 094
 UET  11 094
Poznámka: Změna dodavatele pro partnery v roce 2009 skoro nic neřeší. Při stejné spotřebě by ušetřili nejvýše 138 korun.

Zdroj kalkulačka www.eru.cz
------------------------------
http://finance.idnes.cz/mlady-par-usetri-na-provozu-pocitace-dsz-/viteze.asp?c=A090112_174945_viteze_hla

 

 


Platební karty ROZDÍLY!
http://finance.idnes.cz/vyznejte-se-v-platebnich-kartach-vyvracime-myty-a-povery-pz6-/viteze.asp?c=A080718_162521_bank_ven


Vzít do bytu podnájemníka?!
http://finance.idnes.cz/nevyhazujte-zbytecne-penize-za-ucty-a-poplatky-f5l-/bank.asp?c=A090119_163528_bank_hru


Platby: mnoho závazků a málo peněz, jak z toho ven
http://finance.idnes.cz/platby-mnoho-zavazku-a-malo-penez-jak-z-toho-ven-f54-/bank.asp?c=A090119_092248_bank_hru


Úspory energie
http://finance.idnes.cz/padesat-pet-tipu-na-usporu-elektricke-energie-a-tepla-v-domacnosti-101-/viteze.asp?c=A09011
2_161040_viteze_hla


Když úřad nekoná:
http://podnikani.idnes.cz/brante-se-proti-zdlouhavemu-rozhodovani-uradu-flu-/zamestnani.asp?c=A090121_131653_zamestnani_hru

Filipiová se dohodla s zelenými rebelkami na zmírnění poplatků
velikost textu:27. ledna 2009  18:34,  aktualizováno 19:27
Nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová uzavřela první kompromis. Dohodla se se zelenými rebelkami Jakubkovou a Zubovou na změnách regulačních poplatků. Za ambulantní návštěvu lékaře by neměly platit děti do 18 let. Navíc se jim, stejně jako seniorům nad 65 let, sníží roční ochranný limit z 5 tisíc na 2 500 korun.
foto: Dan Materna, MF DNESSe změnami, které dojednala Filipiová, souhlasí i většina ODS.
 

Informoval o tom asistent Věry Jakubkové Miroslav Vyka. S návrhem podle něj souhlasí i premiér Mirek Topolánek.

Návrh dohodnutých změn bude ve středu předložen v Senátu, který bude o poplatcích hlasovat. Verzi, kterou horní komora schválí, již nebude moct Sněmovna změnit. Může ji pouze schválit nebo zamítnout.

"Dohodu předloží někdo ze senátního klubu, možná paní ministryně (Filipiová - senátorka ODS), možná senátorka ODS Alena Palečková. Dohoda bude připravena legislativně a předložena na středeční schůzi," upřesnil.

Zubová s Jakubkovou, které na konci loňského roku opustily klub Strany zelených, měly k systému poplatků řadu výhrad. Kromě Filipiové o nich jednaly i s šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem a místopředsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví Borisem Šťastným. Rovněž oni s dohodou o změnách poplatků souhlasili.

Podle dohody se do ochranného limitu budou seniorům započítávat navíc doplatky za všechny léky, včetně těch s méně než třicetiprocentní úhradou ze zdravotního pojištění. Počítat se budou i takzvané podpůrné léky, používané nejvíc právě touto věkovou kategorií.

Výpadek příjmů lékařů, který vznikne osvobozením některých skupin od placení regulačních poplatků, bude kompenzován z jiných zdrojů.

"Kompenzace vyřeší ministerstvo do doby účinnosti, tedy v průběhu dvou
měsíců, které k tomu má. Měly by platit od 1. dubna," dodal náměstek Šnajdr.

Doplnění návrhu podporovaného ODS
Dnešní dohoda se mírně liší od toho, co schválil zdravotnický výbor horní
komory. Senátoři ODS se shodli, že úpravy lišící se od stanoviska výboru budou ochotni podpořit za předpokladu, že nebudou zásadní, řekla to předsedkyně výboru Alena Palečková (ODS).

Už v původním návrhu se počítalo například s tím, že poplatek 30 korun za položku na receptu u léků s doplatkem vyšším než 30 korun se ruší. Zrušeny ale měly být poplatky jen dětem do 15 let a to pouze za
návštěvu lékaře. Důchodci nad 65 let by podle návrhu měli platit dál. Ochranný limit se podle doporučení výboru měl snížit z 5 000 na 3 000 korun.  - čtěte o starším návrhu na zmírnění poplatků

Palečková předpokládá pro novelu podporu jak od senátorů z KDU-ČSL, tak nestraníků z Klubu otevřené demokracie. Nepřijatelné podle ní jsou radikálnější lidovecké návrhy na snížení poplatků za léky či zavedení poplatků za celý recept místo jednotlivých léků nebo úplné zrušení poplatků pro děti do 18 let a důchodce nad 65 let, což prosazuje ČSSD.

Předsednictvo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost požaduje, aby zdravotní pojišťovny kompenzovaly praxím výpadek, který jim v příjmech způsobí zrušení poplatků. Lékaře vyzvalo, aby nepodepisovali s pojišťovnami dohody o prodloužení ordinačních hodin a dalších výhodách pro pacienty, dokud nebude o kompenzacích jasno. 

http://zpravy.idnes.cz/filipiova-se-dohodla-s-zelenymi-rebelkami-na-zmirneni-poplatku-pv4-/domaci.asp?c=A090127_183409_domaci_dp

 UVIDÍME JAKO OSTATNĚ POKAŽDÉ, UF!!