Papež na zemi a lidé ve vesmíru
12. května 2009
cituji z:
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/168585-plast-raketoplanu-atlantis-je-narusen-trhlinami.html
Plášť raketoplánu Atlantis je narušen trhlinami
Asi půlmetrový pás prasklin odhalili astronauti na raketoplánu Atlantis při inspekci pláště své kosmické lodi. Poškození zřejmě způsobily odpadávající úlomky z vnějších palivových nádrží během pondělního startu. Podle řídícího střediska není poškození vážné. Uvedla to v úterý americká kosmická agentura NASA.
Dnes 22:11
Miniaturní trhliny jsou na čtveřici izolačních destiček na pravé straně raketoplánu v místě napojení křídla na trup. Vznikly asi dvě minuty po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.
Inspekce tepelného štítu raketoplánu ještě bude během prvního dne na oběžné dráze pokračovat, uvedla NASA. Zkoumat se budou náběžné hrany a břicho stroje
Ve středu začne posádka s opravou Hubbleova vesmírného teleskopu, k němuž letí. Podnikne k němu pět výstupů. Tří z výstupů se zúčastní Andrew Feustel, jehož žena má příbuzné v Česku. Kvůli tomu vzal na palubu Atlantisu i českou vlajku a výtisk Písní kosmických Jana Nerudy.
Hubbleův teleskop projde modernizací
Cílem již páté a poslední servisní výpravy k unikátnímu kosmickému dalekohledu je prodloužit jeho životnost nejméně o pět let. Vesmírní mechanici z Atlantisu mu vymění nefunkční vybavení a vylepší ho moderními kamerami a spektrometrem, které astronomům umožní sledovat i velmi vzdálené vesmírné objekty. Na teleskop také namontují zařízení, pomocí nějž bude po vypršení životnosti naveden do zemské atmosféry, kde shoří.
Pro případ, že by se Atlantis nemohl bezpečně vrátit na Zemi, je na mysu Canaveral připraven záložní raketoplán Endeavour. Americká posádka Atlantisu nemůže vyhledat záchranu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako jiné mise, neboť Hubbleův teleskop se pohybuje mnohem výše než orbitální komplex.
Novinky, ČTK
---------------------------------------------------------------------------------
NASA je připravena na riskantní záchranu posádky raketoplánu Atlantis
Poprvé v historii letů amerických raketoplánů má připravovanou misi raketoplánu Atlantis jistit záchranná operace, která počítá s rychlým vysláním raketoplánu Endeavour. Stanice MSNBC k tomu poznamenává, že je načrtnutý plán natolik dramatický, jakoby vypadl z hollywoodského scénáře. Atlantis má v pondělí odstartovat k poslední servisní cestě k Hubbleovu teleskopu.
sobota 9. května 2009, 17:17
Ve čtyřicetileté historii nepočítala NASA s vysláním dvou plavidel tak blízko sebe. Oba raketoplány se mají přiblížit na 23 metrů, aby se případně ohrožená posádka Atlantisu mohla dostat do bezpečí. Endeavour by pak dopravil astronauty zpět na Zemi. Nicméně podmínkou je, že posádka Atlantisu před opuštěním porouchaného raketoplánu nastaví samodestrukční sekvenci.
Astronaut Steven Smith opravuje zařízení na Hubbleově teleskopu během mise raketoplánu Discovery v únoru 1997.
FOTO: ČTK/AP
Raketoplány už dosluhují a s ohledem na nákladnost jejich letů a řadu poruch je už naplánováno jejich stažení, nicméně NASA dosud za ně nemá plnohodnotnou náhradu, přestože se vyvíjejí rakety nové generace.
Experti NASA se především obávají možnosti, že plášť Atlantisu by mohl poškodit při cestě na oběžnou dráhu nějaký kus vesmírného smetí, jehož hustota v posledních letech vzrostla. Narušení tepelného štítu by pak znemožňovalo návrat na Zemi. Proto vznikl plán na záchranou operaci s označením STS-400.
Záchrana zabere šest až sedm dnů
Záchranná operace je také důvodem, proč nyní na startovací ploše v Kennedyho vesmírném středisku stojí připraveny ke startu dva raketoplány najednou, což není obvyklé. K Hubbleovu dalekohledu poletí sedm astronautů, ke startu na jejich záchranu je připravena čtyřčlenná posádka.
Pokud půjde vše dobře, Endeavour zůstane na zemi a počká až na svou plánovanou misi, která je plánována na polovinu června. Pokud se Atlantis vrátí, budou přípravy na start Endeavouru přerušeny, v opačném případě budou ukončeny během tří dnů a se skafandry navíc a speciálním vybavením vyrazí na záchrannou misi.
Americký astronaut John Grunsfeld signalizuje kolegům v kabině raketoplánu Columbia, že se mu podařilo instalovat solární panel na Hubbleův teleskop. Snímek byl pořízen v březnu 2002.
FOTO: ČTK/AP
Během jediného dne by se pak měly oba raketoplány setkat a přiblížit natolik, aby si mohla posádka Atlantisu „přesednout“.
Samotná záchranná operace zabere podle odhadů dva až tři dny. Kapitán Atlantisu před opuštěním paluby má zaúkol nastavit automatiku tak, aby raketoplán zamířil na přistání do oblasti nad oceán, kdy by při případné poruše nikoho neohrozil. Let stroje by byl kontrolován na dálku.
Mise raketoplánů mířily v poslední době především k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), která astronautům mohla v případě nouze poskytnou útočiště i zásoby vody a potravin na 70 až 80 dní. Na misi k Hubbleovu dalekohledu však jsou astronauti odkázáni sami na sebe a pokud by nebyl připraven start záložního raketoplánu, nedočkala by se posádka záchrany.
Pavel Stöckl, Novinky
___________________________________________________________________________________
NASA otestovala část rakety, která nahradí odepsané raketoplány
Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) chce letos vyslat k obloze novou raketu Ares, která má od roku 2010 nahradit dosluhující raketoplány. Vesmírná agentura nyní kompletuje jednotlivé části. V noci na pondělí oznámila NASA úspěšný test oddělení prvního a druhého stupně rakety Ares v Utahu.
pondělí 2. února 2009, 12:01
Při svém prvním testu se Ares I-X do vesmíru ještě nepodívá. Po startu má vyletět pouze do výšky kolem 25 kilometrů, kde se oddělí první stupeň a vesmírný modul se snese na padácích zpátky na zem. NASA se tak koncepčně vrací k projektu Apollo a navazuje na rakety Saturn.
Ambice projektu jsou však velké, což napovídá jméno rakety Ares, což je řecká varianta pro římské pojmenování boha války: Mars. Primárně však nejde o vojenské účely, ale o sen vyslání pilotovaného letu na Mars. Rakety Ares mají sloužit především jako hlavní dopravní prostředek na orbitální dráhu a následně i na Měsíc, kde má být vybudována základna.
Po projektu Apollo přichází Orion
NASA vyvíjí i novou vesmírnou loď Orion s pilotovaným modulem, kterou má Ares vynést do vesmíru. Orion je nástupcem projektu pilotovaných letů na Měsíc Apollo, který byl ukončen v 70. letech.
Přestože NASA zkoumá i jiné možnosti, jak vynášet lidi a náklady na oběžnou dráhu, bude Ares v několika variantách hlavním dopravním prostředkem po roce 2010. Je otázkou, nakolik ovlivní hospodářská krize financování těchto nákladných projektů, ale nová administrativa Barcka Obamy se k vesmírnému programu staví zatím pozitivně.
:. Srovnání velikostí vesmírných prostředků NASA.grafika: Novinky.cz, NASA
Novinky
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Benedikt XVI. vstoupil jako první papež do mešity Al-Aksá
Papež Benedikt XVI. v úterý navštívil posvátná místa islámu a judaismu na jeruzalémské Chrámové hoře. Jako vůbec první papež tam vstoupil do mešity Al-Aksá, kde ho uvítal její velký muftí. Poté rozjímal u Zdi nářků, která je nejposvátnějším místem judaismu a následně se setkal se dvěma izraelskými vrchními rabíny.
Papež Benedikt XVI.
Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Alois Ratzinger, se narodil 16. dubna 1927 v bavorském Marktlu na Innu.
Ve čtrnácti letech se stal členem organizace Hitlerjugend a o dva roky později byl naverbován do dělostřelectva nacistické armády. Špatné zdraví ale nedovolilo jeho plné nasazení. Ratzinger zdůrazňuje, že do Hitlerovy mládeže stejně jako do armády musel proti své vůli.
Po skončení války se už mohl věnovat studiu teologie. Po absolvování studia v Mnichově působil na několika německých univerzitách. V roce 1977 se stal arcibiskupem mnichovským a freisingským.
Do papežského úřadu byl zvolen po smrti Jana Pavla II. v dubnu 2005. Jméno Benedikt (z latinského požehnaný) si vybral jako poctu papeže Benedikta XV. (sloužil pontifikát v době 1. světové války) a Svatého Benedikta z Nursie.
Dnes 14:48 - Jeruzalém (Aktualizováno: 15:08 )
Mešita Al-Aksá je po saúdskoarabské Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu. Muslimové věří, že právě z tohoto místa se vznesl na nebesa prorok Mohamed při mystické noční cestě zaznamenané v koránu.
Na znamení respektu si papež před vstupem do mešity zul své červené boty, jak to předepisují zvyklosti v muslimských svatostáncích.
V našem světě plném rozporů "toto svaté místo podněcuje k tomu, abychom s dobrou vůlí pracovali na překonání nedorozumění a konfliktů minulosti a šli cestou čestného dialogu," řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve. Za společný cíl pak označil spravedlnost a mír.
Poté papež rozjímal u Zdi nářků, která je zbytkem někdejšího Herodova chrámu zbořeného v roce 70 našeho letopočtu. Zeď na jihozápadní straně Chrámové hory je nejuctívanějším posvátným místem judaismu, kam chodí židovští věřící oplakávat zničení prvního chrámu judaistické víry a současně vyjádřit naději, že s příchodem Mesiáše bude tento chrám opětně vztyčen.
Papež několik minut setrval na tomto místě se sepjatýma rukama, pak vložil do štěrbiny mezi starobylými kameny zdi papírek s poselstvím. Kromě úryvku z Knihy žalmů (3;25) "Dobrý jest Hospodin těm, jenž očekávají na něj, duši té, kteráž ho hledá" v něm papež podle informací z Vatikánu prosí "Boha Abrahamova, Izákova a Jakobova, aby vyslyšel nářek trpících, vystrašených a oloupených; seslal boží mír na Svatou zemi, na Blízký východ a celou lidskou rodinu".
Poté se papež setkal v jeruzalémské Velké synagoze s oběma izraelskými vrchními rabíny, aškenázským Jonou Mecgerem a sefardským Šlomem Amarem. V rozhovoru je ujistil "nezvratnou oddaností" katolické církve usmíření křesťanů s židy.
ČTK