Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový info OBJEV pro mne

14. 11. 2015

cituji z portálu :  http://www.iporadna.cz/
a dále z portálu :  http://www.helpnet.cz/

http://www.helpnet.cz/sluchove-postizeni
http://www.helpnet.cz/sluchove-postizeni/sluzby-internetu-pro-sluchove-postizene/pracovni-prilezitosti
......................................................................................................

cituji z:
http://www.iporadna.cz/sluch/clanek.php?article[articleid]=18157

Novinka pro osoby se sluchovým postižením – simultánní přepis mluvené řeči

Helpnet.cz, 30. 09. 2008 13:11

Vytvořit podmínky pro postupné odstraňování komunikační a informační bariéry u osob se sluchovým postižením má projekt Simultánní přepis mluvené řeči, který díky podpoře Nadace Vodafone Česká republika zahajuje v těchto dnech Česká unie neslyšících, oblastní organizace Praha.

Projekt začíná v době, kdy by měl zakrátko vstoupit v platnost nový zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob. Ten již mezi devíti používanými systémy uvádí i písemný záznam mluvené řeči v reálném čase.

Neslyšící a hluchoslepé osoby mají právo svobodně si zvolit z těchto komunikačních systémů ten, který odpovídá jejich potřebám. Simultánní přepis mluvené řeči a jeho promítání na plátno mohou uvítat osoby s jakýmkoliv sluchovým postižením.

Původně byl zamýšlen především pro lidi, kteří ohluchli během svého života a ovládají český jazyk.
Přepis však usnadní porozumění mluvené řeči také nedoslýchavým a mohou jej využít rovněž neslyšící komunikující běžně pomocí znakového jazyka. Ti si s jeho pomocí ověří, jak se dané sdělení vyjádří v češtině.

Projekt potrvá od září 2008 do září 2009 a v jeho průběhu bude zajištěn simultánní přepis mluvené řeči na různých akcích pořádaných ČUN Praha, ale i dalšími organizacemi, včetně mimopražských. Přepis prováděný přepisovatelkami na počítači či notebooku se bude promítat pro neslyšící na plátno, v případě malé skupinky (například u soudu) je možné propojit notebook písaře s notebooky neslyšících.

„Zkušenosti získané v průběhu projektu by měly posloužit při vypracování projektu v rámci Evropského sociálního fondu v ČR, jehož cílem bude vytvořit podmínky pro to, aby se zajišťování simultánního přepisu mluvené řeči stalo v České republice běžnou sociální službou, kterou budou moci lidé se sluchovým postižením využívat,“ uvádí řešitel projektu Martin Novák, předseda pražské organizace České unie neslyšících.

„Díky tomu by se mohly zpřístupnit různé kulturní, společenské, vzdělávací, sportovní a další akce i těm lidem s těžkým sluchovým postižením, kteří dosud byli z účasti na nich vyloučeni. V nejbližším období se uskuteční přepis mluveného slova kromě schůzek Klubu ohluchlých také 8. listopadu na VI.

Společenském plese neslyšících a 14. března 2008 v Kongresovém centru Praha na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami. Podrobnější informace o projektu jsou na webových stránkách http://prepis.cun.cz

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 

 

cituji z:
http://zdravi.doktorka.cz/akupresura-pri-zvoneni-v-usich/


Akupresura při zvonění v uších
 
17.12.2009 00:00
Zdraví

Bolesti a potíže, které mají souvislost s nervy, se nechají často akupresurou minimálně zmírnit. Jelikož tinnitus – pískání v uších též poukazuje většinou na neurologický aspekt, může tato jemná masážní technika pomoci.

 
Dávejte prosím při aplikaci pozor na to, že akupresura se vždy provádí krouživým pohybem a většinou pouze lehkým tlakem.

Účinné použití akupresury při zvonění či šelestu v uších.

1.       Tiskněte nejprve po dobu 7 sekund vaším ukazováčkem prohlubeň nad horním rtem, přímo pod nosem. Potom následuje středněsilný tlak na konec kořene nosu vedle obočí, rovněž po dobu 7 sekund. Opakujte několikrát denně.

2.       Následující akupresura podporuje prokrvení v uších. Chytněte obě uši mezi palcem a ukazováčkem v místě kde začíná horní ušní chrupavka. Pohybujte následně vašimi prsty podél celého ucha, přičemž oběma prsty masírujte okraje ušních chrupavek. Přibližně po 1 minutě byste se měli dostat na ušní lalůček a opět pokračovat během jedné minuty na horní okraj.

3.       Poté držte 7 sekund stisknutý bod, kde je spojený ušní lalůček s obličejem, pak dalších 7 sekund přímo před ušním boltcem (je zde cítit lehká prohlubeň) a nakonec ještě 7 sekund na začátku horního okraje ušní chrupavky (i zde je cítit prohlubeň). Nejpozději po 3 minutách začnete pociťovat, jak jsou vaše uši teplé a dobře prokrvené.

4.       Opakujte tuto akupresuru minimálně 4x denně.

Zdroj:  Dr. Zittlau, Dr. Hriegisch, D. Heinke – Domácí prostředky

 

000000000000000000000000000

ooooooooooooooooooooooooooo

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

APPN -

Agentura Profesního Poradenství pro Neslyšící
http://www.appn.cz/

Agentura Profesního Poradenství pro Neslyšící
http://www.appn.cz/odkazy


a tak dále:::::::::::::::    http://www.jazykove-centrum-ulita.cz/odkazy/

 

http://www.appn.cz/volna-pracovni-mista

http://www.appn.cz/news
Změna adresy APPN: Světova 1051/15, 180 00  Praha 8 (poblíž metra Palmovka)

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Nabídky práce z oboru Kultura, umění a tvůrčí práce:
http://www.mesec.cz/prace-ve-financich/?lokalita=0&obor=100

http://burza.neziskovky.cz/

Umění - učitel výtvarné výchovy a jeho žáci:
http://www.mistnikultura.cz/ucitel-je-klicovou-postavou

Dávky a příspěvky pro osoby se sluchovým handicapem
http://ruce.cz/clanky/518-davky-a-prispevky-pro-osoby-se-sluchovym-handicapem


http://ruce.cz/
http://ruce.cz/vzdelavani
http://ruce.cz/links.php
http://ruce.cz/clanky/518-davky-a-prispevky-pro-osoby-se-sluchovym-handicapem

PORADNY:
http://www.google.com/cse?cx=014772305036876257450%3Awh39dyjnrlo&ie=UTF-8&q=poradna&siteurl=ruce.cz%2Fvzdelavani


http://www.azrodina.cz/2392-proc-zacit-s-ekologickou-vychovou-u-deti

http://www.asekol.cz/sberna-mista/vse.html

 

http://burza.neziskovky.cz

.........................................
http://burza.neziskovky.cz/index.php?AS=1

Abeceda
Šéfredaktor/ka webů pro učitele a žáky ZŠ - Abeceda
Název pozice:
Šéfredaktor/ka webů pro učitele a žáky ZŠ

Popis:
Hledáme
Hledáme odborníka na pozici "Tvůrce webových portálů" pro projekt „Čtenářská gramotnost a projektové vyučování“ financovaný z ESF (OP VK) prostřednictvím MŠMT. Nabízíme účast na ojedinělém projektu a nadprůměrný plat. Místo práce Praha. Nástup do zaměstnání srpen/září 2010.

Náplň práce
Zaměstnanec bude spravovat dvě internetové stránky jakožto jejich šéfredaktor: Web „Čtenářská gramotnost a projektové vyučování“ je určen učitelům základních škol a bude obsahovat články na téma čtenářství, tvůrčí psaní, mediální výchova apod. Portál „Šotkoviny“ je určen žákům základních škol a věnuje se stejným tématům, ale zpracovaným formou vhodnou pro danou věkovou skupinu. Náplní práce bude psaní článků pro učitele i žáky ZŠ, odborné a jazykové korektury článků externích autorů, vkládání článků do redakčního systému WordPress, vyhledávání nových autorů, komunikace s autory (smlouvy, úpravy článků…), publicitu a propagaci projektu, případně překlady cizojazyčných materiálů.

Požadujeme
Požadujeme vysokoškolské vzdělání (nejlépe v oboru bohemistika), zkušenosti s redaktorskou nebo novinářskou prací (nejlépe na pozici šéfredaktora) a výbornou znalost práce s PC (Windows 7, MS Office 2007, internet, e-mail…). Preferujeme zájemce se znalostí cizích jazyků, jazyka HTML pro tvorbu internetových stránek a grafických programů (Adobe Photoshop, InDesign, Ilustrator a Flash, Pinacle Studio, ABBYY FineReader…).

Další informace
Strukturovaný životopis, motivační dopis a další materiály dokládající vaše zkušenosti (alespoň jeden článek pro učitele, jeden článek pro žáky I. stupně ZŠ a jeden článek pro žáky II. stupně ZŠ na výše uvedená témata) zasílejte e-mailem na adresu info@abeceda-os.cz do 1. srpna 2010.

Informace o pozici:
Místo pracoviště: Praha 
Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek
Délka pracovního poměru:  Na dobu určitou
Typ smluvního vztahu:  Pracovní smlouva
Benefity: Notebook, Mobilní telefon
Požadované vzdělání: Bakalářské
Zadavatel: Nezisková organizace

--------------------------------------------------------------------------------

Kontakt:
Místo pracoviště: Praha

Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek

Zaměstnavatel:
Abeceda
Kontaktní osoba:
Radek Sárközi
Adresa:
Víta Nejedlého 2877/12, Most
Telefon:
775 165 203

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 

cituji z:
http://www.ikaros.cz/obcane-s-handicapem-museji-mit-uplny-pristup-k-informacim

 

Občané s handicapem musejí mít úplný přístup k informacím

 


Vydáno: Roč. 14, č. 10 (2010)
Autoři: Chvátalová, Helena
Klíčová slova: handicapovaní uživatelé, informace, přístupnost
Rubriky: Informační přesahy


Ve čtvrtek 2. září se v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy uskutečnil z iniciativy radního PhDr. Milana Pešáka seminář ve spolupráci s Českým národním fórem eHealth a Zdravotnickými novinami – tématem byla přístupnost informací pro osoby se zdravotním postižením.

Podle statistik trpí nějakým typem zdravotního postižení cca každý desátý občan České republiky. Pokud budeme hovořit o osobách se specifickými potřebami v širším slova smyslu, tedy i o seniorech a matkách s malými dětmi, jejichž přístup na trh práce je také hodně omezen, uvědomíme si, že hovoříme zhruba o třetině populace ČR.

Přístup k informacím je nejen základní lidské, občanské právo, ale troufám si říct, že je to hlavně nezbytnost. Nezbytnost proto, abychom dokázali jako jedinci ve společnosti ‚fungovat‘, abychom se ve svém prostředí dokázali vůbec orientovat,“ řekl na úvod semináře PhDr. Milan Pešák. A dodal: „Nepodléhejme postmoderní iluzi, že veškerá postižení je možné nějakým způsobem kompenzovat až do úplného odstranění. To možné není, a obávám se, že ani nikdy nebude. Ale na druhé straně lze umožnit, aby určité věci šly. Informační technologie skýtají velkou příležitost. I když se to může zdát triviální, myslím, že neuškodí připomenout, že třeba nevidomý člověk mohl poprvé ve svém napsaném textu něco změnit, až když měl k dispozici pomůcku založenou na bázi počítače. Protože z principu Braillova písma prostě mezi znaky nic nevepíše, nemůže nic zdůraznit, podtrhávat apod. Mluvím ze své vlastní zkušenosti, proto jsem použil příklad nevidomého člověka, ale s velkými obtížemi se samozřejmě potýkají i lidé s jinými typy zdravotního postižení. Cílem tohoto semináře proto je hledat způsoby, jak je možné jejich obtíže na cestě k dostatečné informovanosti eliminovat či alespoň zmírnit.“

Národní plán rozvoje eHealth
Ing. Jiří Čížek představil občanské sdružení ICTU (Information and Communication Technologies Unie) a Národní plán rozvoje eHealth, který pracovní skupina ICTU vypracovala ve spolupráci s Českým národním fórem pro eHealth (ČNFeH). ICTU představil jako sdružení nejvýznamnějších společností zabývajících se informačními technologiemi (IT), které se snaží veřejnost připravit na tzv. informační společnost a vybudovat vhodné prostředí pro to, aby IT tvořily důležitou součást ve všech sférách života. V ICTU funguje několik pracovních skupin a jednou z nich je i ta, která se zabývá oblastí zdravotnictví. Jejím cílem je nastolit v České republice vhodné podmínky pro efektivní zavádění eHealth a pro jeho další rozvoj. „Není naším záměrem vytvářet věcnou koncepci eHealth, to už koneckonců udělalo ministerstvo zdravotnictví na konci roku 2008. Naším cílem je především informovat veřejnost a společnost o eHealth – co to je, jaké může přinášet pro jednotlivé skupiny ve společnosti benefity, chceme upevňovat vědomí potřebnosti eHealth a sjednotit veškerou odbornou veřejnost ke společnému postupu při zavádění do zdravotnictví,“ řekl Ing. Čížek.

Specifikoval také, co by jednotlivé části společnosti měly vědět o eHealth. Například občan by měl vědět, že eHealth vůbec existuje, co to je, jaké jsou benefity. Zdravotník by měl vědět, že ho eHealth bude bránit, není to prostředek k jeho sledování. Stát by měl vědět, že eHealth umožní lepší řízení zdravotnictví a že mu to přinese větší efektivitu zdravotní péče a menší vynaložení zdrojů a personálu. „Co z toho vyplývá? Že je potřeba zařídit efektivní marketing. My jsme zvolili několik forem. Jednou z nich, kterou bychom rádi uplatnili, jsou příběhy pro jednotlivé cílové skupiny jednoduše pochopitelné, které by měly být reprezentovány osobami pro danou skupinu důvěryhodnými. Budeme se snažit při propagaci využít médií, sociální sítě apod., jediným problémem budou asi zdroje financování,“ řekl Ing. Čížek.

České národní fórum pro eHealth
Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost MUDr. Pavel Neugebauer informoval o Českém národním fóru pro eHealth. „ČNFeH je občanské sdružení, zaregistrováni jsme byli v květnu 2007, v současnosti máme 70 členů, z toho 12 korporátních. Jsme tedy nevládní, nezávislou, otevřenou platformou pro podporu rozvoje eHealth. Uspořádali jsme celou řadu seminářů k jednotlivým tématům rozvoje, ať už šlo o elektronickou preskripci, standardy používané v elektronické komunikaci, možnost vedení zdravotní dokumentace v elektronické podobě atd. Dokonce jsme uspořádali cyklus přednášek o možnosti komunikace v jednotlivých organizacích. Podařilo se nám dostat celý tento program do systému vzdělávání lékařů. Lékaři si mohou v praxi nacvičit a zjistit, zda vůbec mají reálnou představu, co vlastně eHealth může pro jejich praxi přinést. Máme ale pocit, že o eHealth se více mluví, než dělá. I proto vznikl Národní plán rozvoje eHealth. K prioritám letošního roku patří cyklus seminářů Sestra a práce s informacemi,“ uvedl MUDr. Neugebauer.

Evropská doporučení
„Bohužel musím říci, že evropská legislativa spíše lidi rozděluje, než spojuje. Když jsem se poprvé účastnil diskusí, které probíhaly kolem vyjmenování osob ohrožených vyčleněním ze společnosti, byl jsem překvapen. Kromě lidí se zdravotním postižením a národnostních menšin zůstali lidé staří, žijící na venkově, v centrech velkoměst, lidé mladí, rodiče s dětmi, lidé, kteří nemohou mít děti – takže nakonec se každý z nás nalezl ve dvou/třech kategoriích. A zjistili jsme, že jsme potenciálně ohrožení skoro všichni. Osobně bych si ale přál, abychom mluvili komplexně o rovných příležitostech pro všechny. Každý občan má stejná práva i povinnosti. Jeden můj kolega nedávno řekl, že společnost je vyzrálá tehdy, když na svá práva dosáhne i ten nejslabší člen. V tom je podle mého názoru to nejzákladnější, že chceme pro všechny rovná práva. Protože jinak společnost rozdělíme a povede to k tragikomické soutěži, kdo je více znevýhodněný a kdo má získat více výhod,“ řekl ve svém sdělení na téma Evropská doporučení k přístupnosti zdravotní dokumentace pro osoby se zdravotním postižením europoslanec MUDr. Milan Cabrnoch.

Upozornil také, že neznalost práce s ICT, počítačem a internetem je dnes sociology vyhodnocována jako větší handicap, než byla v 19. století neznalost písma. Pokud tento problém nevyřešíme, stavíme člověka s postižením do role občana druhé kategorie. Zdůraznil, že informace o zdraví jsou jedny z nejdůležitějších – jsou součástí péče o zdraví a zdravotních služeb.

Evropská unie uznává právo na sociální a pracovní začlenění ve společnosti. Patnáct procent občanů členských států EU jsou zdravotně postižení, kteří mají stejná práva jako všichni ostatní občané. Stávající evropská legislativa zakazuje diskriminaci kvůli zdravotnímu postižení pouze v oblastech zaměstnání, povolání a odborného vzdělávání. A to je právě jeden z momentů rozdělování. Že v oblasti zaměstnání, povolání a odborného vzdělávání je zakázána diskriminace, ale v oblasti nesouvisející s prací je zakázána diskriminace pouze rasová nebo etnická.

Karta života 
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV) ČR představila svůj produkt, který by měl vést ke zkvalitnění zdravotní péče o pojištěnce – tzv. kartu života. „Snažíme se její podstatu vyjádřit symbolem 3+2, tzn., že karta života má poskytovat 3 služby a k jejímu zprovoznění mají vést 2 kroky,“ řekl Ing. Tomáš Jung, MBA, náměstek ředitele zdravotního odboru ZP MV.

Karta života je souhrnem údajů o zdravotním stavu pojištěnce, které jsou uloženy v databázi pojišťovny. Tři elektronické služby nabízejí výpis ze zdravotního účtu (podrobný přehled výdajů za poskytnutou zdravotní péči za poslední 3 roky), správnou a bezpečnou léčbu (vyplnění určitých údajů samotným pojištěncem a využití těchto údajů dalšími lékaři) a rychlý přístup k informacím pro záchrannou službu. Pojištěnec si sám rozhoduje o tom, komu umožní vstup do své karty života. Na formuláři nebo na internetu uvede, zda má být povolen přístup praktickému lékaři nebo záchranné službě. Karta života nemá samozřejmě ambice nahradit zdravotnickou dokumentaci.

Elektronická zdravotní knížka
S elektronickou zdravotní knížkou (EZK) – on-line průvodcem zdravím seznámil XXXX z Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Jde o projekt IZIP, internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta jak pro zdravotnické pracovníky, tak pro pacienty samotné. S tím souvisí zefektivnění jejich výměny – jak na bázi pacient/lékař, tak i mezi zdravotnickými pracovníky navzájem.

Systém IZIP stojí na čtyřech hlavních pilířích. Prvním je emergentní dataset, tedy souhrn základních informací o pacientovi (krevní skupina, očkování, alergie, kontakty na osobu blízkou atd.). Druhým pilířem jsou samotné zdravotní informace, které jsou dostupné odkudkoliv a kdykoliv. Třetím pilířem je „osobní účet pojištěnce“, tzn. přehled poskytnuté zdravotní péče, a čtvrtým „manažer svého zdraví“. Ten vychází z faktu, že pouze aktivní pacient může být pro lékaře dobrým partnerem. „Manažerem svého zdraví“ se IZIP snaží podnítit klienty k plánování prohlídek, k zaznamenávání do očkovacích kalendářů, ke sledování krevního cukru, tlaku, BMI atd. V projektu EKZ je zatím zapojeno 14,5 tisíce lékařů a přes 2 milióny klientů.

Ochrana osobních dat
V souvislosti s elektronickým uchováváním dat vystoupil Mgr. Josef Prokeš z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Referoval o ochraně osobních dat u osob se zdravotním pojištěním. „Byl jsem trochu na rozpacích nad zadaným tématem,“ přiznal Mgr. Prokeš.  „Ochrana osobních údajů totiž nerozlišuje mezi lidmi a já myslím, že je to dobře. Garantuje určitý přirozený standard, a ten by měl být aplikován bez ohledu na naše různé možnosti a odlišnosti. Je to dáno tím, že ochrana osobních údajů vychází z přirozeného právního základu pohledu na člověka. Ochrana dat je velmi praktická záležitost a je to věc, kterou bychom měli vnímat jako prostředek, který neformalizuje naše postupy, nebyrokratizuje naše činnosti. Pokud jsou nastaveny lidsky, neměli bychom o ochraně osobních údajů ani vědět,“ řekl.

Aktuální možnosti pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením
O problémech lidí s těžkým zrakovým handicapem při práci s výpočetní technikou, ale hlavně o aktuálních možnostech jejich řešení pohovořil Mgr. Radek Pavlíček z TyfloCentra Brno. Zavzpomínal, že ještě před asi deseti lety byl mezi zrakově postiženými velký hlad po informacích. V současné době jsou kompenzační pomůcky na vysoké úrovni, i nevidomý člověk dnes může posílat e-maily, chatovat, stahovat si informace. K tomu, aby vše fungovalo, je ale potřeba stále sledovat několik aspektů a vytvářet příznivé podmínky. Problémem je totiž dostupnost kvalitních pomůcek. I když v současné době mají zrakově postižení poměrně dobré podmínky, jak příspěvky na pomůcky získat, vždy to bude otázka finanční. A pokud klient pomůcku dostane, je třeba, aby ho s ní někdo naučil pracovat, protože práce zrakově postiženého s počítačem se liší od práce běžného uživatele. „Když nevidomý člověk pomůcku získá a naučí se s ní pracovat, je pak ještě na celé společnosti, aby dbala na přístupnost informací pro všechny. Často se totiž stává, že i když už se člověk na internetu dostane tam, kam potřebuje, a stáhne si hledaný dokument, zjistí, že je pro něj nepřístupný,“ řekl Mgr. Pavlíček.

Na jeho sdělení navázal Jaroslav Winter podrobným sdělením, jaké komunikační a informační bariéry řeší lidé se sluchovým postižením. Jaroslav Winter provozuje portál Helpnet.cz, který zastřešuje problematiku zdravotního postižení a je koordinátorem projektů pro Českou unii neslyšících. Upozornil, že lidé se sluchovým postižením netvoří jednolitou skupinu. Existuje více typů sluchových vad a každý člověk je postižen jiným způsobem. Dokonce ne každý se sám cítí postižený.

„Pokud neslyšící osoby používají znakový jazyk, můžeme jim nabídnout tlumočení do znakového jazyka českého nebo do znakované češtiny. Již řadu let existuje centrum zprostředkování tlumočení pro neslyšící, kde je možné si tlumočníka v předstihu objednat. Další možností je záležitost poměrně nová – přepis mluvené řeči. Při České unii neslyšících vzniklo už centrum zprostředkování simultánního přepisu (viz www.prepis.cz).

Služba se zajišťuje pomocí rychlopísařů buď přímo na místě konání akce (tak jako právě na tomto semináři – poznámka redakce), nebo je možné pořizovat přepis na dálku – on-line,“ uvedl Jaroslav Winter.

Neseď a jdi si hledat práci
Lenka Kohoutová, poslankyně sněmovny, spoluzakladatelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a předsedkyně jeho správní rady, informovala o projektu „Neseď a jdi si hledat práci“. Zdůraznila, že přístup k informacím má být samozřejmostí pro všechny. Důležité je vytvářet takové prostředí, které může být lidmi s postižením plně využíváno. „V rámci zmíněného projektu vytváříme virtuální prostředí o zaměstnávání zdravotně postižených. Na portálu
www.prace.cz

se mohou zájemci informovat o nejrůznějších nabídkách a poptávkách práce z celé ČR, které inzeruje nejen tento portál, ale i další v ČR. Z menších portálů se zde ‚vyzobává‘ jednotlivá nabídka nebo poptávka práce pro osoby se zdravotním postižením,“ informovala Lenka Kohoutová.

Tento portál bude rozdělen na dva velké celky. První je určen osobám se zdravotním postižením – mohou zde čerpat informace o tom, jaká mají práva, kde se mohou informovat o práci, jak se mohou nechat zaměstnávat, co znamená přizpůsobit práci pro  osoby se zdravotním postižením. Ale také zde najdou návody, jak vytvořit strukturovaný životopis, kde hledat tzv. podporované zaměstnávání apod.

„Tato fáze je v současné době asi z 50 procent spuštěna, ale protože nemáme prostředky na financování celého projektu, spouštíme jej po kouskách,“ řekla poslankyně a dodala, že druhý díl projektu bude přinášet informovanost zaměstnavatelům. „Tady vidím široké pole působnosti pro nás všechny z neziskového sektoru – informovat jednotlivé personalisty z běžných firem, kteří chtějí zaměstnávat lidi s handicapem, ale nevědí, jak na to. V tomto směru u nás existuje velké vakuum, velká nevědomost, a my jim za to nemůžeme lát, můžeme jen informovat – aby pochopili, že na zaměstnávání postižených nelze nahlížet jako na problematické zaměstnávání méněcenných, kteří nic neumějí nebo budou stále nemocní. Protože tak to skutečně není.“

Je tedy třeba vzdělávat personalisty, ukazovat jim, jak se mají chovat, jak mohou přizpůsobovat jednotlivé pracovní pozice pro jednotlivé typy zdravotního postižení. Z části už funguje projekt, v jehož rámci informují spoty, jak se chovat lidem nevidomým, k lidem na vozíku apod. Informují také o Ochranné známce zdravotně postižených (více viz ZN č. 16/2010 a 20/2010).

Poznámka redakce: Článek byl původně zveřejněn v časopise Zdravotnické noviny.

................................

====================

Burza práce je od roku 2007 dalším projektem Konta BARIÉRY
http://burzaprace.kontobariery.cz/home.aspx

http://burzaprace.kontobariery.cz/Poradna.aspx

http://burzaprace.kontobariery.cz/Poradna/Hledam-praci.aspx

CHVÁTALOVÁ, Helena. Občané s handicapem musejí mít úplný přístup k informacím. Zdravotnické noviny. 20. září 2010, roč. 59, č. 27, s. 1, 6. Dostupný také z WWW: <
http://www.zdravky.cz/archiv/>. ISSN 1214-7664.
Chvátalová, Helena. Občané s handicapem musejí mít úplný přístup k informacím. Ikaros [online]. 2010, roč. 14, č. 10 [cit. 13.10.2010]. Dostupný na World Wide Web: <
http://www.ikaros.cz/node/6425>. URN-NBN:cz-ik6425. ISSN 1212-5075.