a co bude po DEREGULACI
http://www.mesec.cz/bydleni/najem/
http://www.mesec.cz/bydleni/najem/clanky/
DEREGULACE
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/208358.aspx
http://www.mesec.cz/clanky/deregulace-nelibi-se-vam-zdrazeni-najmu-reagujte-rychle/
http://www.mesec.cz/clanky/co-ceka-najemniky-v-roce-2011/
CITUJI Z:
http://www.mesec.cz/clanky/deregulace-nelibi-se-vam-zdrazeni-najmu-reagujte-rychle/
Deregulace: Zdražují vám nájem? Jednejte rychle, přijdete o peníze
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
CITUJI Z: http://www.halonoviny.cz/articles/view/225553
Zpravodajství
Rozhovor Haló novin s Milanem Tarabou, předsedou Sdružení nájemníků ČR (SON)
Kde je vyřešeno bydlení, je klid
*+Průměrný plat se pohybuje kolem 42 000 korun, plat učitelů a sociálních pracovníků je menší než 33 000 korun. Nájemné třípokojového bytu je v centru metropole 25 000 korun a vyšší, mnohdy i tři čtvrtiny průměrného měsíčního platu. Byt o rozloze 100 m² stojí ve slušné čtvrti přes 10 milionů korun. Připomíná vám to něco?
U nás rozhodně není průměrný plat tak vysoký, ale je dost případů, kdy je poměr mezi platem a nájmem podobný. Podle částek bych si tipnul na Izrael, kde se v poslední době lidé bouří proti neúnosně vysokým životním nákladům.
*+Ano, řeč je skutečně o Izraeli, konkrétně o jeruzalémské nebo telavivské oblasti. Během posledních tří let tam stouply nájmy o 40 procent…
Nelíbí se mi, jak to někteří zjednodušují. Je sice pravda, že v červenci si na rušném místě v centru Tel Avivu skupina studentů postavila několik stanů na protest proti vysokým cenám stavebních pozemků, ale nejde mluvit o pouhé skupině! Vždyť první velké demonstrace se zúčastnilo 150 tisíc lidí, druhé dokonce 350 tisíc. To je důkazem, že izraelská veřejnost se probudila.
*+Nehrozí podobná situace také u nás?
To hrozí všude, kde roste nespokojenost a zanedbá se prevence. Třeba v Británii snížili stavy policie a nyní se řeší, proč jich u zásahu bylo málo. Tam, kde je vyřešeno bydlení, je klid. Třeba v Rakousku je nejlepší bytová politika a je tam někdo v ulicích?
*+Nevyvrací stav bydlení v Izraeli tvrzení, že regulace nájmů zvyšuje ceny a že volný trh ceny nájmů vyřeší? Je-li v České republice průměrný příjem něco přes 24 000 korun, mělo by podle izraelské skutečnosti být nájemné za obdobný byt v Praze kolem 18 000 korun. Dosud regulovaný nájem třeba ve velké části Prahy už přesahuje 100 korun za m², »tržní« ceny jsou však úplně jinde…
Po dlouhé době se začínají nájmy sjednávat na základě skutečné dohody obou stran, na rozdíl od minulé praxe plošného stanovení nájemného na určitém území. Netvrdím, že volný trh vyřeší vše, ale je pravdou, že vzájemná dohoda umí hodně. I v Praze 2 se podařilo srazit nájem o 20 % pod určenou regulovanou hodnotu.
*+Vládní poslanci zhoršují postavení nájemců a jejich soudní ochranu v novém občanském zákoníku. Majitelé navrhují, aby stát doplácel nájemcům, kteří nebudou mít peníze na jejich »tržní« nájmy. A žalují ČR až ve Štrasburku. Myslí se na důchodce s desetitisícovými důchody a na většinu řádně pracujících občanů, ale s příjmem průměrné mzdě vzdáleným?
Situace není opravdu nejlepší, ale často se nevyužívá ani to, na co má člověk nárok. Existuje příspěvek na bydlení, pokud náklady na bydlení přesáhnou 30 % (v Praze 35 %) příjmů domácnosti. Do nákladů na bydlení se počítá nájemné, služby spojené s užíváním bytu zajišťované pronajímatelem a dodávky elektřiny a náklady za dodávky elektřiny a plynu do bytu. Nezapočítávají se náklady na telefon, televizi a rozhlas. Žádost o vyplacení příspěvku se podává na pobočkách úřadů práce, kde se žádá i o jiné příspěvky. Využívá toho však hodně malá část, někteří o tom neví, jiní se stydí »žebrat«. Kdyby všichni, kdo na to mají nárok, využili svého práva, asi by měl státní rozpočet hodně velké starosti…
V případě, že příspěvek na bydlení nestačí, je možno na sociálních odborech obecních úřadů požádat o doplatek na bydlení. Některé obce navíc ještě mají svá pravidla pro pomoc sociálně potřebným rodinám nad rámec pomoci státu.
*+Jaká je po částečném konci deregulace situace u soudů ohledně sporů o určení výše nájemného?
V současné době probíhají lhůty ke sjednání nájemného na základě písemných návrhů pronajímatelů. Na naše poradny se obracejí každý měsíc stovky nájemců, ale též pronajímatelé, mezi nimi odborní pracovníci bytových odborů měst a obcí s nájemními byty, o výklad a upřesnění postupu v procesu sjednávání nájemného. Ve většině případů dochází k dohodě, jen malá část končí opravdu u soudu. Například v Ústí nad Labem soud nepřijal čísla z cenové mapy. Nájemník dosud za byt 1+1 o rozloze 38 m² platil 1100 korun měsíčně, majitel požaduje 3560 korun měsíčně. Soud si nechá vypracovat posudek znalce, jaké je v Ústí nad Labem obvyklé nájemné.
*+Jsou podle vás čísla v »mapě nájemného« přesná?
Nová právní úprava konečně umožňuje stanovení nájemného na základě dohody, zohlednit v nájemném kvalitu konkrétního bytu, tj. polohu, stav bytu, vybavení bytu, velikost bytu a druh bytového domu a typ bytu. V jednom domě mohou být byty různé kvality a s různým nájemným. Nejpřesnějším stanovením nájemného je znalecký posudek na konkrétní byt. Mapa je zatím v plenkách a bude trvat tři, čtyři roky, než se srovná. Zatím v ní převažují čísla z nově zrekonstruovaných bytů. Porovnávat lze byty ve stejné nebo srovnatelné obci, srovnatelné i relevantními znaky domu a bytu. Nelze přihlížet jen k nabídkovým cenám inzerovaných realitními kancelářemi nebo přímo vlastníky bytů. Dle našich zkušeností jsou výše skutečně sjednaného nájemného asi o 20 % nižší než nabídky.
*+Co říkáte vládní koncepci bytové politiky?
Konečně se něco děje, poprvé od dob Jaromíra Císaře je vidět opravdová snaha situaci řešit. Zatím je však pouze na papíře a je důležité, jak se ji povede uskutečnit. Jsou různé názory i mezi členy vlády, například ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek prosazuje vyplácení příspěvku na bydlení pouze na pět let, proti čemuž ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský zásadně protestuje.
22. 8. 2011 Zbyšek KUPSKÝ
ZDROJ: http://www.halonoviny.cz/articles/view/225553
==============================================
http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/vetsina-domacnosti-ma-problem-usetrit-penize-navic-635247
http://hn.ihned.cz/c1-52652330-rozpacity-konec-docasneho-opatreni
http://www.blisty.cz/art/59921.html
==========================================================
bandy hockey
bendy hokej
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/205414.aspx
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/206039.aspx
Kde je vyřešeno bydlení, je klid
http://www.halonoviny.cz/articles/view/225553
Jiří Pehe: Globální krize je letadlo bez pilota
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/206071.aspx
Na prahu bankrotu celý systém globálního kapitalismu
http://www.halonoviny.cz/articles/view/225311
ilustrační tabulka:
http://www.ahaonline.cz/cz/z-domova/38292/showimg.php?name=/public/big/09_06_27/04najem.jpg
Zvýšení regulovaného nájemného v příštím roce: Až o 90 procent!
PRAHA (ših) – Slibovaná deregulace nájemného nás v příštím roce pořádně potrápí. Podle informací MF Dnes a propočtů Aha! by se v menších městech mohlo zvednout nájemné až o 90 %! Proč o tolik?
Nový zákon totiž umožňuje radnicím velkých měst, aby rozložily jednoroční růst nájmů do tří let. Menším městům tuto možnost však česká legislativa odpírá. Regulované nájemné se v současnosti týká přibližně 750 tisíc domácností. Podívejte se, jak se poplatky za bydlení mohou zvednout třeba právě vám.
27.6.2009
Příspěvek na bydlení
http://www.hypoindex.cz/clanky/nemate-na-najem-nechte-si-ho-zaplatit-od-statu/
...........................................................................
...........................................................................
Fischer se chce zasadit o nová pravidla nájemného po deregulaci
Financninoviny.cz 11.6.2009
Praha 11. června (ČTK) - Premiér Jan Fischer je odhodlán udělat vše pro to, aby od 1. července příštího roku platila nová úprava nájemného v nájemních bytech. K 31. prosinci 2010 totiž skončí dosavadní úprava deregulace obsažená v zákoně o jednostranném zvyšování nájemného. Řešením měla být vládní novela občanského zákoníku, tu však sněmovna z programu své současné schůze vyřadila.
Reklama
Fischer při dnešních interpelacích v Poslanecké sněmovně řekl, že pokračování prací na tomto odloženém návrh nejspíš případně až do dalšího funkčního období sněmovny. Zdůraznil zároveň, že novou úpravu musí parlament přijmout, a to nejpozději do 30. června příštího roku. "Jestli si další vláda návrh osvojí, bude již na ní, ale já bych odcházel v tomto rád s čistým stolem," zdůraznil Fischer. Přispět v této věci ke vzniku právního vakua by podle jeho slov bylo krajně nezodpovědné.
Návrh, který předložila ještě vláda Mirka Topolánka, zavádí například pojem "místně obvyklé nájemné" a stanoví, že takové nájemné může určit soud. Upravuje také podmínky výměny bytů. Poslanec ČSSD Stanislav Křeček k tomuto návrhu již dříve řekl, že je otázkou, aby takto důležitou úpravu schvalovala vláda v demisi. Proto také v úterý úspěšně navrhl tento bod z programu současné schůze vyřadit a spolu s ním vyřadit i návrh zcela nového občanského zákoníku.
Poslankyně ODS Zdeňka Horníková, která dnes premiéra v této věci interpelovala, připomněla, že právě ve středu rozhodl Ústavní soud ve věci týkající se regulace nájemného. Dal za pravdu majitelům domů, kteří se domáhali po státu náhrady škody vzniklé regulací nájemného. Horníková varovala, že pokud stát nic nepodnikne, vystavuje se stejné situaci. Až totiž ke konci příštího roku skončí platnost zákona o jednostranném zvyšování nájemného, nebude podle ní žádná úprava, která by nájemné řešila.