Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po skončení deregulace - tisk - 6. dubna 2009

19. 7. 2009

cituji z:
http://www.casopisstavebnictvi.cz/clanek.php?detail=2195

Vláda otevřela cestu pro určování nájmů po ukončení deregulace   

Praha 6. dubna 2009 (ČTK) -
Vláda dnes otevřela cestu pro určování nájmů po ukončení deregulace nájemného.
Souhlasila totiž s návrhem novely občanského zákoníku, jejž předložilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Návrh zavádí například pojem "místně obvyklé nájemné" a stanoví, že takové nájemné může určit soud. Upravuje také podmínky výměny bytů. Novela nyní poputuje k projednání do Poslanecké sněmovny.  odeslat     tisk
    "Je otázka, jestli by měla vláda v demisi schvalovat tak vážnou změnu občanského zákoníku," řekl ČTK předseda Sdružení nájemníků ČR a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. Návrh je prý navíc v rozporu s další plánovanou změnou zákoníku, která vzniká na ministerstvu spravedlnosti. Představitelé majitelů domů schválení normy přivítali. "Je to mírné zlepšení současné situace," řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček.
    MMR podle Svobody počítá s tím, že bude připravovat informační databázi, která pomůže určit výši obvyklého nájemného v konkrétních lokalitách, a předcházet tím určování nájmů soudem. "Není jasné, jak se ta čísla budou vytvářet," poznamenal šéf OSMD. Novela má také zlepšit evidenci osob žijících v bytě, a zabránit tak zneužívání a přeplňování nájemních bytů. "Určování počtu osob je zcela nepřípustné," reagoval Křeček.
    Jako další novinku zavádí návrh omezení platnosti nynější smlouvy po úmrtí nájemce jen na dva roky. To však nebude platit pro seniory nad 75 let a nezletilé osoby. Součástí návrhu je také řešení výměny nájemních bytů. Bez souhlasu majitele to již ale nebude možné. Přesto to ale podle Svobody neuzavře cestu k výměně ani v tomto případě. Pokud totiž vlastník bytu nebude s výměnou souhlasit, bude se moci nájemník obrátit na soud. Majitelé prý navíc nebudou moci dát nájemníkům výpověď bez udání důvodu.
    "Na novelu zákona bude navazovat úprava podmínek pro drobnou údržbu v nájemním bytě. Ta bude odeslána Úřadu vlády ještě tento týden," řekl ČTK mluvčí MMR Hynek Jordán. Jako třetí pilíř koncepce nájemního bydlení chystá ministerstvo opatření k podpoře výstavby sociálního bydlení. S projednáním prý počítá ještě v tomto čtvrtletí.
    Poslanecká sněmovna minulý týden schválila prodloužení deregulace nájemného až do roku 2012. Týká se to s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy všech krajských měst a všech měst ve Středočeském kraji o 10.000 a více obyvatelích.
    Jestliže je návrh na prodloužení deregulace "dobrou zprávou pro nájemníky", je dnes schválený návrh občanského zákoníku "dobrou zprávou pro majitele", poznamenal Svoboda. Ministr věří, že by návrh mohl v Poslanecké sněmovně najít podporu napříč politickými stranami.
    Daniel Novák fcz