Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cyklický běh dějin?

7. 11. 2009


dějiny se nám zacyklily

http://www.novinky.cz/domaci/294786-remek-ceka-na-oficialni-nabidku-postu-velvyslance-v-moskve.html

cituji z:
http://www.lidovky.cz/17-listopad-byl-zradou-stb-pise-jakes-v-nove-knize-f62-/ln_domov.asp?c=A091107_123552_ln_domov_ter


 

(("Teorie spiknutí podle Jakeše"))

17. listopad byl zradou StB, píše Jakeš v nové knize


7. listopadu 2009  12:35
PRAHA - V právě vydané knize Viděno deseti Miloš Jakeš popisuje, jak k pádu režimu přispěly intriky ve vedení KSČ a StB. Zásah proti studentům byl prý dopředu naplánován, aby ho zdiskreditoval.
Miloš Jakeš je přesvědčen, že jeho protivníci ve vedení strany a Státní bezpečnosti dopředu naplánovali zásah proti demonstrantům ze 17. listopadu 1989.

Spiklencům šlo podle někdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ o diskreditaci jednoho z křídel strany, což jim mělo umožnit převzít moc. Události jim ale podle něj přerostly přes hlavu a výsledkem zbití demonstrantů na pražské Národní třídě byl nechtěný pád komunistického režimu. Historici jsou ovšem opatrní a spikleneckým teoriím obestírajícím 17. listopad příliš nevěří.

Jakešův pohled vyplývá z rozhovoru, který poskytl autorům právě vydané knihy Viděno deseti, která se věnuje vzpomínkám pamětníků na rok 1989. Jakeš ve svém třicetistránkovém interview doplňuje a rozvijí teorii, kterou zveřejnil již ve svých pamětech Dva roky generálním tajemníkem sepsaných na začátku 90. let. Jakeš otevřeně naznačuje, že za spiknutím stáli náčelník StB generál Aloiz Lorenc a Rudolf Hegenbart, šéf mocného XIII. oddělení ÚV KSČ, pod které spadala armáda, bezpečnost či Lidové milice.

"Z toho, co je známo, lze usuzovat, že Zifčák (poručík StB, který sehrál roli údajně mrtvého studenta Martina Šmída – pozn. red.)... měl za úkol vyvolat společenské napětí, které by vedlo k odstranění vedení KSČ. A lze usuzovat, že v pozadí všeho se mohl pohybovat generál Lorenc, eventuálně další činitelé," vzpomíná Jakeš.

♥♥♥♥♥

Dějiny jsou někdy překvapivá věc, trhnou kobercem a kde jsi .......

Obrazek

 

 

 http://www.radio.cz/cz/rubrika/special/komunisticky-rezim-vyhnal-do-exilu-i-stovky-ceskych-vedcu

 

http://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/situace-ve-zdravotnictvi-se-dramatizuje

Další podrobnosti čtěte v sobotním vydání deníku

Václav Drchal
Lidové noviny