Jdi na obsah Jdi na menu
 


Antisemitismus a souvislosti

2. 6. 2008

Cituji z:                                               http://blog.aktualne.centrum.cz

cituji z blogu pana Tomského: http://blog.aktualne.cz/blogy/alexander-tomsky.ph 

 21.05.2008

Izrael, anti-sionismus a nová hrozba globálního antisemitismu

Autor: Alexander Tomský

 

Zatímco staré formy antisemitismu mají dnes většinou zakrnělou podobu demonstrativní provokace, jimiž se mediálně proti tabu liberální společnosti prosazují nepatrné skupinky ultrapravicových nacionalistů, nebo dřímají jako konspirativní teorie židovského spiknutí v podvědomí evropské a americké civilizace, šíří se dnes světem nová vlna subtilní antisionistické a ve svých důsledcích neméně hrozivé nenávisti vůči Židům. Vyvolalo ji v život úsilí vytvořit židovský národ, respektive následný izraelsko-arabský konflikt.

Její rétorika je velmi opatrná, často akademická (většina humanitních fakult západních univerzit je ovlivněna marxismem), a ukrývá se – někdy podvědomě – pod jinak jistě legitimním právem kritizovat politiku Izraele i americkou podporu. (Vycházím z nedávné obšírné zprávy amerického kongresu o globálním antisemitismu, která zaznamenala neuvěřitelných 320 násilných protižidovských incidentů v Evropě za rok 2006 a z komentáře oxfordského profesora Emanuela Ottolenghiho).

l) Kritici Izraele většinou deklarují svou objektivitu starým trikem antisemitismu, že nemají nic proti Židům; často chválí fundamentalisty nebo ty, kteří žijí v diaspoře či nejsou sionisty. Jenomže, když dva dělají totéž není to totéž. A v židovském národě také po tisíciletí pronásledování trpí někteří labilní jedinci chorobnou sebenenávistí, kterou zdůrazňují své židovství (Marx, Chomsky, Boby Fischer).

2) Izrael je souzen a odsouzen utopickou morálkou, standardem, který nikde nikdo neaplikuje na chování států – a už vůbec ne, jde-li o stát, který bojuje o přežití. Vždyť většina států na světě byla uznána svými sousedy nedobrovolně. Československo potřebovalo dokonce dvě světové války.

3) Příkladem objektivního přístupu je kritika izraelské politiky, tak jak ji praktikuje anglický týdeník The Economist, a to proto, že vychází ze samozřejmé existence státu a jeho práva na existenci, i proto, že nepochybuje o Izraelském úsilí o mír, ale i bezpečnost.

4) Antisionisty poznáte podle toho, že jim chybí kritika arabských nepřátel Izraele, kteří mohli tak dávno získat výměnou za uznání a mír území, kdysi anektované Jordánskem (1948) a posléze Izraelem (1967), a kteří mohli dohodou získat i svůj stát (Camp David). Tragika vzájemného vraždění je přece nábožensko - politický fanatismus, a nikoli židovští osadníci, kteří by v případě reálné dohody museli vyklidit pole.

5) Zvláštní, že tito lidé nepranýřují ze svých morálních pozic otevřeně genocidní záměry Hizbaláhu a Hamasu, a ani jeden z největších zločinů lidstva - vysílání sebevražedných atentátníků – absolutní popření úcty k životu - svému i svých zcela náhodných obětí.

Jak se ubránit podezření, že se historie v nové podobě opakuje? Tak jako v minulosti nesli Židé úděl občas chráněných vyvrhelů (bohovražda), stali se posléze synonymem všech lidských neřestí (judensau), tak je dnes křižován Izrael jako nové globální zlo. Většinou čteme mezi řádky, ale někteří to říkají už otevřeně: Židé nemají právo na svou národní existenci jako ostatní. Pro nás a pro celý svět by bylo lépe, kdyby Izrael nebyl.

Každý prostý, slušný člověk (na rozdíl od některých intelektuálů) chápe, že tváří tvář latentnímu antisemitismu naší civilizace, je každá úvaha o neexistenci reálně existujícího národa či dokonce démonizace sionismu nic než výzvou temným silám a skrytou předzvěstí příští genocidy. Každý zločin začíná nejprve slovy. Antisionismus je jen novou formou prastarého antisemitismu.

 

02.06

V politice máte volbu mezi blbým a ještě blbějším!

Autor: Alexander Tomský

Tak už jsme zase v tom. Sotva přejdeš jedny volby (prezidentské), už jsou v cestě jiné, jak se zpívá ve staré pranostice. Socialisté o víkendu už vyhlásili svůj program a boj, a bývalý prezident se nechal slyšet koho nevolit. Reklamní kampaň o voliče tak nastala, avšak upřímná slova ministra Kalouska z nadpisu (pro deník E15) značné části voličstva připomíná především blbou volbu mezi volbou a nevolbou, máme totiž jistotu, že nejméně čtyřicet procent k místním volbám nepůjde. Většina těch ostatních ovšem také nevolí, ať se děje, co se děje, vždycky totiž volí stejně. Volbu má proto jenom nepatrná hrstka opravdových nestraníků, která přemýšlí o menším zlu v politice. A která přebíhá. To oni rozhodují!

» Více

28.05: Jiný svět odborů

Autor: Alexander Tomský

Hodinová stávka odborů během sluneční (!) sobotní (!) polední (!) přestávky proběhla bez povšimnutí, tedy pokud vůbec proběhla. Připomněla mi jinou polední neméně výstražnou stávku proti sovětské okupaci (1968). Mají odbory, které združují deset procent zaměstnanců vůbec ještě nějakou sílu? Máme se obávat další hodinové „generální“ stávky, chystané na 24.června? Nejsou už dělnické svazy jenom zkamenělinou z dávných třídně antagonistických časů, kdy V+W zpívali o hladu, žebračenkách a nezaměstnanosti?

» Více

26.05: Přervaný život Etty Hillesum

Autor: Alexander Tomský

Na pulty (některých) knihkupectví v těchto dnech přichází opravdu podivuhodná kniha pod názvem Přervaný život, která už obletěla svět, a nad kterou jsem užasl. Zatímco snad každý slyšel o denících Anny Frankové; vášnivé zápisky holandsko-ruské Židovky Esther Hillesum od března 1941 do října 1942, byly pro mne překvapením. Vždyť také ležely více než čtyři desetiletí někde v zapomnění. Vzdělaná a literárně nadaná sedmadvacetiletá dívka v nich popisuje těch tíživých nekonečných dvakrát devět měsíců pouhých dvou okupačních let, kdy se postupně uzavírá mučivý kruh šikan, zákazů a omezení, aby nakonec vyústil v genocidu.

» Více

21.05: Izrael, anti-sionismus a nová hrozba globálního antisemitismu

Autor: Alexander Tomský

Zatímco staré formy antisemitismu mají dnes většinou zakrnělou podobu demonstrativní provokace, jimiž se mediálně proti tabu liberální společnosti prosazují nepatrné skupinky ultrapravicových nacionalistů, nebo dřímají jako konspirativní teorie židovského spiknutí v podvědomí evropské a americké civilizace, šíří se dnes světem nová vlna subtilní antisionistické a ve svých důsledcích neméně hrozivé nenávisti vůči Židům. Vyvolalo ji v život úsilí vytvořit židovský národ, respektive následný izraelsko-arabský konflikt.

» Více

13.05: Izrael – znamení, jemuž budou odporovat

Autor: Alexander Tomský

Šedesát krutých let už je tu židovský stát. Jediný stát na světě, který vznikl se souhlasem světa (OSN), a jediný, jehož existence je neustále zpochybňována. Izrael je také jediný, jehož svět nutí, aby uzavřel kompromis se svými nepřáteli, kteří kompromisy neuznávají a usilují o jeho zničení. Přežil už pět válek se svými sousedy, a přestože na jeho území denně dopadají rakety a občas vybuchují i lidské sebevražedné bomby, poskytuje elektřinu a nemocnice svým útočníkům.

» Více

28.04: Jen mírné reformy v mezích zákona!

Autor: Alexander Tomský

Jak by se divil velký revolucionář Lev Davidovič Trockij, že na jeho slova jednou dojde, že to však nebude svět sovětů, nýbrž liberální demokratický stát, jenž rozvine jeho koncepci permanentní revoluce. Všechny státy Západu od „poslední“ války totiž nepřetržitě chrlí legislativu všeho druhu a neustále reformují své školní, sociální a fiskální reformy. Za socialismu úředníci pouze vykazovali činnost, dnešní činovníci zaměstnávají nejen sebe, ale především své zmatené občany.

» Více

22.04: Veselá politologie podle G. K. Chestertona

Autor: Alexander Tomský

(Jen jedna věc dnes vyžaduje nezměrnou odvahu: hlásat samozřejmosti, jen jedna věc má dnes přídech zločinu: obhajoba tradičních ctností)

» Více

20.04: Když dr. Trouba káže dobrákům

Autor: Alexander Tomský

Víkendové předvolební „klání“ lidovců v Pardubicích by mělo v análech této něšťastné a rádobykřesťanské strany patřit k těm nejtrapnějším. V očích národa zdiskreditovaný předseda Čunek hřímal na své ubohé soustraníky a soutrpitele, jakoby se v něm probudil duch vůdce ukazující cestu vpřed verbálním bojem s minulostí.

» Více

10.04: Co to je politika (II.)

Autor: Alexander Tomský

Ve svém blogu jsem v úterý zveřejnil přepis první části své přednášky, v níž se zamýšlím nad fenoménem politiky (najdete ji ZDE). Dnes se od historie dostaneme k tomu podstatnému. Je politika svinstvo? A jestli ano, může se to změnit? Druhou část textu jsem pracovně nazval: Konec normativní společnosti.

» Více

08.04: Co to je politika? (I.)

Autor: Alexander Tomský

Na tuhle zdánlivě hloupou otázku bychom v české pivnici dostali také zdánlivě hloupou odpověď. Politika, jak každý ví, je přece svinstvo. To, co má náš pivní občan na mysli, ovšem vidí kdekdo: oportunismus, jenž má s pravdou a spravedlností málo společného, boj o koryta, který starosti o veřejné blaho zjevně neprospívá, virtuální diskuse a stranické vidění skutečnosti, mající za cíl zastřít racionální debatu o správě veřejné; nemluvě o odporné ješitnosti, touze po nezasloužené cti a slávě a dokonce zjevné korupci dnešních politiků.

» Více

Alexander Tomský

http://blog.aktualne.cz/blogy/alexander-tomsky.php

Politolog a nakladatel. Po studiích mezinárodních vztahů na London School of Economics a tomistické filosofie na London Institute of Education pracoval jako politolog v ústavu Keston College, kde se specializoval na výzkum církve a státu, státního ateismu a náboženské opozice ve střední Evropě (1980 – 86), od roku 1983 profesor sovětologie a evropských politických dějin.

celý profil

 %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2588906
Lidé chtějí slyšet, že zázraky jsou možné. Pojednání o vzestupu a pádu Hermanna Steinschneidera.
http://www.rozhlas.cz/cro6/dokument/_zprava/lide-chteji-slyset-ze-zazraky-jsou-mozne--1035718
Jmenoval se Hermann Steinschneider, podle některých pramenů dokonce Herschmann Chaim Steinschneider. Narodil se roku 1889 ve Vídni jako syn moravských Židů. Otec si přivydělával jako pomocník v cirkusu, a tak peněz doma nebylo nazbyt. Už odmalička chlapec okoukával u otce triky a „kouzla“, která tatínek pro změnu viděl v cirkusu
JASNOVIDEC .... mezi Čechy nebyl o podobná představení velký zájem, ale záhy našel publikum, které nadchl: české Němce

 

Černoboh a ti druzí:
http://www.rozhlas.cz/cro6/dokument/_zprava/jarilo-a-jarni-mytus-jak-slavili-velikonoce-stari-slovane--1041159


http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/gita-zbavitelova-jordansky-kral-abdullah-a-jeho-palestinci--1048385
Abdulláhovi se však možná nepodaří početní převaze Palestinců zabránit. V Jordánsku je tato hrozba mnohem reálnější než v Izraeli, který má stejné obavy. Podle oficiálních údajů tvoří jordánští Palestinci jen třetinu obyvatel, ale ve skutečnosti je jich údajně až dvakrát tolik – zhruba čtyři miliony z šesti a půl milionu obyvatel Jordánska
http://media.rozhlas.cz/_obrazek/114414--jordansko-uzemi--1-400x330p0.gif

.............TRENDY

Čechy:

http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/lukas-jelinek-ruda-zare-nad-snemovnou--1048309

Německo -- Vzestup Pirátů jako varování
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2603728

http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/robert-schuster-nemecko-cekaji-zasadni-zmeny-v-jeho-stranickem-systemu--1048364