Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tibet ve spárech draka

22. 9. 2009

cituji z:
http://zpravy.idnes.cz/cina-zakazala-zahranicnim-turistum-vstup-do-tibetu-fhl-/zahranicni.asp?c=A090922_072047_zahranicni_ipl


Čína zakázala zahraničním turistům vstup do Tibetu

22. září 2009  7:20

Do Tibetu se ode dneška nedostane žádný zahraniční turista, rozhodla Čína. Snaží se tak zajistit klid před plánovanými oslavami 60 let komunistické vlády v zemi. Ty se budou konat 1. října, jejich součástí bude velká vojenská přehlídka v Pekingu.

foto: Profimedia.cz Palác Potala, legendární sídlo dalajlamů. (21. červen 2008)

Obrazek
 


Oficiální činitel turistického úřadu v Tibetu Tchan Lin upřesnil, že turisté nebudou smět překročit hranici do Tibetu počínaje dneškem. Ti, kteří do této himálajské oblasti už přijeli, budou moci zůstat.


Tibet
Tibet je autonomní oblastí Číny, která ho obsadila v roce 1950. O 9 let později po neúspěšném povstání uprchl tibetský duchovní vůdce dalajlama do Indie.
 
Čínské úřady pravidelně zakazují vstup do Tibetu cizincům vždy, když se situace v regionu sebeméně vyostří nebo se blíží výročí březnového tibetského povstání v roce 1959.

Loni po březnových násilnostech ve Lhase, které byly největší za poslední dvě desetiletí, nechala Tibet uzavřený až do června. - čtěte Čína otevřela zklidněný Tibet pro turistické výpravy

Protesty buddhistických mnichů, které začaly 14. března 2008, si podle oficiálních údajů vyžádaly smrt 19 lidí a vyvolaly vlnu nepokojů. Tibeťané v exilu však tvrdí, že během následného tvrdého zákroku čínských úřadů zemřelo více než 200 lidí.

 
Čína se připravuje na 60. výročí od nástupu komunistů. (18. září 2009)
Čína v uplynulých týdnech zesílila bezpečnostní opatření před oslavami 1. října, které krom vojenské přehlídky v samotném srdci Pekingu budou zahrnovat projev prezidenta Chu Ťin-tchaa a obrovské ohňostroje.

V některých obchodech byly zakázány prodeje nožů v reakci na dva případy pobodání lidí v blízkosti pekingského náměstí Tchien-an-men. Tento zákaz bude v platnosti do 8. října.

Kam dál?
- Čína slaví den porážky Tibetu, dalajlama to považuje za provokaci
- Rok od tibetských bouří drží Čína prst na spoušti
- Pět možností, jak dál. Žádná není pro Tibet ideální

Autoři:                                 ipl iDNES.cz ČTK

 

Obrazek