Jdi na obsah Jdi na menu
 


portál pro seniory

9. 12. 2008

cituji z:


Praha- Senioři, kteří potřebují poradit s řešením různých životních situací a obtíží, mohou ode dneška využít nový specializovaný portál na internetové stránce www.seniorum.cz. Jeho cílem je také přivést staré lidi k aktivnějšímu přístupu k životu.

"Lidé si zde mohou vyměňovat názory i ptát se. Šéfredaktor má povinnost na tomto portále do 24 hodin zveřejnit odpověď," řekl dnes ČTK Jan Lorman z občanského sdružení Život 90, které portál provozuje.

www.seniorum.cz

Potřebám seniorů tvůrci přizpůsobili i grafiku nových stránek; je proto založena na výrazných barevných a snadno srozumitelných ikonách. Mysleli i na lidi se zrakovým postižením, stránky proto doplnili i speciální verzí s většími písmeny pro slabozraké a další černobílou pro barvoslepé.

Senioři na portálu budou dále moci nalézt informace o akcích, které by je mohly zajímat, například různých kulturních pořadech, vzdělávacích kurzech a přednáškách. Stránky budou seniory rovněž informovat o legislativních změnách, které se jich budou týkat; speciální rubrika bude zaměřena na Evropskou unii a fungování sociálních systémů v jejích členských zemích.

Nechybí ani seznamovací rubrika. "Každý, koho ve stáří trápí pocit osamění, izolovanosti či mu jen chybí možnost scházet se s lidmi, bude moci vyhledat společnost nebo si podat inzerát," uvedl mluvčí Života 90 Oldřich Bubrle.

Na přípravě portálu Život 90 spolupracoval s Nadačním fondem Livie a Václava Klausových. Fond organizuje speciální kurzy pro seniory, kteří se na nich mohou naučit pracovat s internetem. Projekt nazvaný Senioři komunikují má v příštím roce naučit asi 1500 lidí kromě počítačových dovedností také správně používat mobil a platební kartu; v předchozích dvou letech jeho kurzy prošlo na 2500 seniorů.

Nadace pořádá kurzy na 150 místech po celém Česku. Na internet se mohou senioři připojit téměř v každé knihovně, čtenáři mají často možnost připojit se zdarma. Takzvané kavárničky pro seniory fungují i v seniorských centrech.


Jiří Janda mkv

 

http://www.mesec.cz/clanky/doplaceji-majitele-domu-na-sve-najemniky/

Senior telefon 800 157 157

na portálu www.seniorum.cz je i právní poradna:

http://www.seniorum.cz/radi-nam-odbornici/oblasti-dotazu/2-pravni-poradna
---------------------------------------------------------------------

Cituji výňatek z článku: http://www.mesec.cz/clanky/bezny-ucet-zadarmo-postziro-mkonto-fio-unibon/

Poštovní spořitelna – Postžiro zadarmo
Postžiro zadarmo je v nabídce teprve od listopadu 2008 a Poštovní spořitelna jej zatím veřejně nepropaguje. Na poštách si ho nesjednáte, pořídit si ho lze pouze na finančních centrech Poštovní spořitelny, kterých je v Česku 35. Se sjednáním Postžira zadarmo však problémy nejsou, pokud přesně víte, že ho chcete a budete na něm trvat, dostanete ho.

Minimální vklad je 200 Kč a skládá se při založení účtu. Účet je zřízený okamžitě, na přihlašovací údaje do internetového bankovnictví si musíte počkat týden, na platební kartu o další týden navíc, obojí vám přijde domů poštou.

(Pozn. autora: Při založení Postžira zadarmo mě pracovnice Finančního centra nejspíš mylně informovala, že první vklad musím provést do 14 dnů bezhotovostně, protože by se naúčtoval poplatek 100 Kč za vklad hotovosti. Oficiální stanovisko banky však je, že tento poplatek se při otevření účtu neúčtuje).

 

Postžiro zadarmo je odpovědí Poštovní spořitelny na hlad po bezplatných účtech a bojovníci za bankovní poplatkovou svobodu mohou být konečně spokojeni, že nízkonákladový účet je i v nabídce velké banky. Jde o plnohodnotný účet bez jakýchkoli omezení, můžete využívat všechny služby, které Poštovní spořitelna nabízí. Rozdíl je jen v ceně, kterou vám banka za službu u Postžira zadarmo naúčtuje.

Základní součástí Postžira zadarmo je internetové bankovnictví, telefonní bankovnictví, mobilní bankovnictví a debetní čipová karta Visa Electron, obchodně označovaná jako maxkarta. Platební karta má nastavené základní limity 15 000 Kč týdně pro platby u obchodníků a výběry z bankomatů a 1000 Kč týdně pro operace na poště, ty lze časem navýšit. Všechny tuzemské platby zadané přes internet nebo mobil jsou zadarmo, a to včetně inkasa, SIPO a trvalých plateb, neplatíte ani za korunové příchozí platby. Zadarmo jsou i neomezené výběry z bankomatů ČSOB v České republice a na Slovensku. Vše ostatní je zpoplatněno.

Příkaz k úhradě přes telefonní bankovnictví se platí (10 Kč), zpoplatněné jsou vklady hotovosti i výběry. Vyšší poplatek je při použití platební karty v jiném bankomatu než ČSOB (39 Kč). Příkaz k úhradě zadaný maxkartou na poště vyjde na 100 Kč za položku, stejně stojí i příkaz zadaný na Finančním centru. Vysoké poplatky za hotovostní operace a příkazy podané jinak než přes internet či mobil mají odradit od používání jiných cest pro komunikaci s bankou. Pokud se však budete přesně držet vymezených pravidel, může vám Postžiro zadarmo dobře sloužit a nebude vás to stát ani korunu.

Netuším, zda je Postžiro zadarmo konkurenční reakcí ČSOB na nabídku Fio a mBank, ale i přes silná omezení v podobě odstrašujících poplatků za vybrané operace má své výhody. Poštovní spořitelna bez potíží bravurně zvládá zahraniční platby a Postžiro zadarmo není v tomto nijak omezené. Základní karta Visa Electron vydaná k tomuto účtu umožňuje platby na internetu a navíc má v sobě dvojí pojištění: pojištěné zneužití a úrazové pojištění. Pojistné částky nejsou sice závratně vysoké, ale neberte to, zadarmo. Postžiro zadarmo má výhodu i v počtu obchodních míst. S maxkartou si můžete hotovost vybrat na každé poště. Ano, zaplatíte, ale jednorázově se to dá přežít. Vložit peníze lze nejen na poště, ale i na všech místech "modré" ČSOB (opět za poplatek 50 Kč).

Vydání a vedení Maxkarty pro disponenty je zdarma stejně jako pro majitele účtu. Platí se za kontokorent, a to 200 Kč za schválení a 9 Kč měsíčně za jeho vedení. Můžete se nechat informovat o transakcích na účtu prostřednictvím e-mailu (zadarmo) nebo SMS (3 Kč). Účet můžete kombinovat se spořicím účtem Červené konto. Převody mezi nimi probíhají online pouze v pracovních dnech.

Poštovní spořitelna jako jediná z popisovnaných nabídek má v ceně účtu mobilní bankovnictví přes tzv. SIM TOOLKIT. Takto zadané transakce jsou rovněž zdarma. Když to vše shrnu, tak přestože jsou vybrané služby draze zpoplatněné, rozsahem služeb zadarmo a rozsahem dalších služeb dostupných za standarní ceny jde o černého koně na trhu v oblasti nízkonákladových účtů.

Za platbu maxkartou sbíráte věrnostní body a kromě nich ještě navíc máte automatickou slevu v síti čerpacích stanic EuroOil ve výši 0,40 Kč na 1 litr pohonných hmot.
Poznámka redakce: Sazebník u Postžira zadarmo evidentně stále „pracuje“. Pří psaní tohoto článku byl podle sazebníku banky výběr z bankomatu mimo ČSOB za 75 Kč, ale při žádosti o kontrolu dat banka tuto cenu autorovi opravila na 39 Kč. Zároveň banka provedla korekturu v ceně prioritní platby z původních 100 Kč na 15 Kč. To jsou již velmi únosné a férové ceny a důkaz, že Postžiro zadarmo je spíše ještě ve fázi testování. Má však dobře našlápnuto.
Kdo vlastní Poštovní spořitelnu
Poštovní spořitelna je obchodní značkou Československé obchodní banky. Majoritním akcionářem ČSOB je belgická finanční skupina KBC. Vklady jsou pojištěny podle českého práva.

 

 

Tuzemské platby bez poplatku
Platební karta (maxkarta) zadarmo a bezplatné výběry z bankomatů ČSOB v ČR a SR
Zdarma pojištění proti zneužití maxkarty na 30 000 Kč
Zdarma úrazové pojištění na smrt a trvalé následky úrazu na 100 000 Kč
Lze změnit PIN ke kartě
Kartou lze platit na internetu
Je vidět karetní blokace
Možnost úvěrů, hypoték, kreditních karet, kontokorentu, investic
Není žádné omezení na služby banky, pouze odlišná cena u vybraných transakcí
Zahraniční platby
Spořicí účet
Rozsáhlé parametry internetového bankovnictví
Lze dobíjet kredit mobilních operátorů
Mobilní bankovnictví
Telefonní bankovnictví nonstop
Výběr možností zabezpečení internetového bankovnictví
Věrnostní program při platbě kartou, slevy na pohonné hmoty

 


Vysoké ceny za hotovostní transakce a platby na pobočce nebo poště
Platby připisuje D+2
Převody uvnitř banky a na spořicí účet jen v pracovních dnech
Delší doby vyřízení požadavků a potřeb (vše jde přes žirocentrálu v Praze)
Nelze objednat papírový výpis
Nízké limity platební karty


http://www.mesec.cz/prace/