Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poradna na portálu PENÍZE CZ

23. 5. 2011

Poradna na portálu PENÍZE CZ

 
 
 
 
 
 
 
 
postav dům z harampádí
 
 
 

cituji z:
 
 
Peníze ve stáří
Vypočítejte si svůj důchod: kolik vám dá stát?
Starobní důchod je dávka důchodového pojištění určená k zabezpečení člověka ve stáří. K jeho výplatě je však třeba splnit několik zákonných podmínek.
Základní podmínkou pro získání starobního důchodu je dosažení důchodového věku. Důchodový věk ovšem nemáme všichni stejný, záleží na roku narození, ale také na pohlaví, u žen i na počtu vychovaných dětí. Každý rok, o který jsme mladší, znamená zvýšení důchodového věku pro muže o dva, pro ženy o čtyři měsíce. Například muž narozený v roce 1953 dosáhne důchodového věku ve svých 63 letech, muž narozený v roce 1954 v 63 letech a dvou měsících, muž s datem narození 1959 pak v 64 letech - a tak dále až k hranici 65 let, nad níž už se důchodový věk nezvyšuje.
Pro ženy, které vychovaly dvě děti, je strop nastavený na 64 let, pro ty, jež vychovaly tři děti, na 63 let, pro ženy, které vychovaly čtyři a více ratolestí, pak na 62 roků.
Jaké jsou podmínky?
Kromě dosažení důchodového věku musíte mít za sebou také dost roků, po které jste platili důchodové pojištění, případně po které je za vás odváděl váš zaměstnavatel. I doba tohoto pojištění se postupně prodlužuje. Pro toho, kdo dosáhl důchodového věku před rokem 2010, činí nutná doba důchodového pojištění 25 let, ten, kdo ho dosáhl v roce 2010, 26 let. A tak dál, po každé změně letopočtu se k potřebné době pojištění přičte jeden rok až do roku 2019, kdy bude činit 35 let.
Pokud zjistíte, že se vám blíží důchodový věk, ale nemáte ještě "odsloužené roky", můžete se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění. Můžete si tak doplatit až deset chybějících let.
Anebo je možné během pěti let následujících po dosažení důchodového věku zajistit si takzvaný poměrný starobní důchod, na který postačuje kratší doba pojištění, v roce 2011 to je 17 let pojištění a od roku 2013 bude na poměrný věk stačit 20 let doby pojištění.
Kolik vám dají?
Starobní důchod se skládá ze dvou částek:
základní výměry: ta je pro všechny důchodce stejná a činí 2230 Kč a procentní výměry: ta se stanovuje na základě délky doby pojištění a výpočtového základu, ten se počítá z hrubého příjmu v zaměstnání za posledních 30 let; výše procentní výměry pak činí 1,5 procenta z výpočtového základu za každý rok doby pojištění, minimálně 770 Kč.
Jaký bude váš důchod? Zjistíte zde.
Článek vznikl ve spolupráci se serverem Peníze.cz.