Humorem proti byrokracii
Schwarzenberg, Halík a tisíce lidí demonstrovali proti tunelování vědy
25. srpna 2009 16:12, aktualizováno 18:08
Dvě tisícovky lidí se sešly na pražském náměstí Jana Palacha. Vědci, kulturní i společenské osobnosti, studenti i příznivci vědy reagovali na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace a protestem chtěli dát najevo, že nesouhlasí s krácením dotací pro Akademii věd.
"Peníze, které měly přijít na výzkum, budou převedeny soukromníkům a průmyslovým podnikům. Je to tunelování vědy," vzkázali protestující. Prostor před Rudolfinem zaplnil dav lidí s transparenty jako "Věda žije! Jak dlouho?" nebo "Bez vědy a bez kultury stanou se z nás brzy nuly!!!".
Organizátoři akce velkou účast očekávali. "Počítali jsme, že přijdou minimálně dva až tři tisíce lidí. I když je spousta lidí na dovolené a vysokoškolských studentů mimo město, jedná se o mnohonásobně větší akci, než byla ta první," vzkázala Michaela Vojtková z fóra Věda žije!
Právě toto fórum Věda žije!, které podporuje dosavadní stanoviska a postoje Akademie věd, demonstraci pořádalo. "Je to hnutí, které vychází takzvaně zespodu - vytvořili jej pracovníci Akademie, kterých se hrozící problém konkrétně dotkne," řekla Vojtková.
Podpořit nesouhlas přišly i známé osobnosti, například socioložka Jiřina Šiklová, teolog Tomáš Halík, ředitel Národního divadla Ondřej Černý, biolog Jan Kolář, profesor Karlovy univerzity Stanislav Komárek, senátor Karel Schwarzenberg či děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Jan Zlatuška.
Proti plánu zkrátit finance pro Akademii už v červenci protestovalo asi 200 akademiků. Akademie měla příští rok dostat místo 5,9 miliardy jen 4,6 miliardy korun, do roku 2012 by roční dotace od státu klesla na 2,8 miliardy korun. - čtěte také: Vědci na protest proti krácení dotací oběsili "kolegu"
Po červencovém vyjednávání však dostane v příštím roce zhruba o půl miliardy více, než se počítalo. Po setkání s předsedou Akademie Jiřím Drahošem to řekl premiér Jan Fischer. Peníze chce vzít z rozpočtové kapitoly Věda a výzkum.
Fórum Věda žije! podle Vojtkové podporuje většina akademické obce.
Organizátoři protesty chtějí zdůraznit, že věda je základem moderní populace a že státní peníze potřebuje. "Chceme vědu více propagovat a ukázat lidem naše plány a naše dosavadní výsledky. Možná nejsou příliš vidět, ale každý den je užíváme," míní Vojtková.
Akademie věd bez grantové agentury
Vědcům se nelíbí, že o penězích pro vědu rozhodují průmyslníci, kteří jí vůbec nerozumějí. "Rada pro výzkum, vývoj a inovace nehodlá zvýšit dotace, ale naopak omezit peníze pro výzkum. Chceme lidi informovat, že i Akademie věd se potýká s krizí a že vědečtí pracovníci získávají polovinu dotací ze soutěží, tedy prostřednictvím grantu," dodala Vojtková.
K restrikcím podle stránek fóra Věda žije! nedochází v důsledku ekonomické krize, ale pod tlakem lobbistických skupin, které chtějí převést miliardy z veřejných peněz určených pro základní výzkum do neprůhledné sféry aplikovaného výzkumu. Za tím se podle protestujících mnohdy skrývají soukromé zájmy.
Vědci vidí problém především v tom, že grantová agentura Akademie věd byla zrušena. "Peníze, které byly určeny na vědu, jsou teď převedeny do Technologické agentury pro inovace. Už samotný název vypovídá o tom, že s vědou to nic společného mít nebude. Nemáme nic proti aplikovanému výzkumu, ale zároveň chceme zachovat výzkum jako takový, který je tímto ohrožen," uvedla Vojtková s tím, že dotace zůstávají například ministerstvu vnitra nebo zahraničí.
Kam dál?
Akademie věd si na příští rok „vyhádala“ půl miliardy navíc
Vědci z Akademie hrozí pouličními protesty kvůli škrtnuté miliardě
Stát ubere vědcům miliardy. Jde o naši likvidaci, zní z Akademie věd
Autoři:
Martina Surá iDNES.cz
"Osel přihlížel jednání na vysoké úrovni"
===============================
níže cituji z:
Bude z nás národ oslů, varovali vědci při jednání o penězích
31. srpna 2009 19:09
Bude z nás národ oslů, varovali vědci při jednání o penězích
http://zpravy.idnes.cz/foto.asp?r=domaci&foto1=ABR2d7a9a_p200908310583001.jpg
Na 150 akademiků podpořilo předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, který přišel ke kulatému stolu diskutovat o budoucnosti vědy. Do Lichtenštejnského paláce ho dnes poprvé přivolal premiér Jan Fischer. Akademici na demonstraci přivedli osla a vybavili se transparenty s textem "Bude z nás národ oslů".
foto: ČTK
Vědci a jejich příznivci si na demonstraci při příležitosti diskuse o budoucnosti české vědy přivedli i živého osla. (31. srpna 2009)
Svého šéfa vědci vítali pochvalnými výkřiky a potleskem, ministryni školství a místopředsedkyni Rady pro výzkum a vývoj rady Miroslavu Kopicovou nesouhlasným pískotem. Premiér prošel obklopen ochrankou.
Demonstraci doprovázel zpěv dvou hudebníků. Nejčastěji zněly melodie písní "Černý muž pod bičem otrokáře žil" či "Nemelem, nemelem, sebrala nám voda mlejn".
Vědci měli na hlavách připevněny oslí uši a přivedli si i živého osla. Jeho hodinová přítomnost na happeningu přišla účastníky na tři tisíce a prý se na něj složili. Nad hlavami drželi transparenty s nápisy: "Bude z nás národ oslů" či "Stop tunelování vědy". Kolemjdoucím rozdávali letáky s informacemi o vědní politice vlády.
Fórum vědců Věda žije nazvalo happening "Oslíčku otřes se aneb nedělejte z vědců osly". Akademie věd se má otřást jako známý pohádkový osel a vypadnout z ní mají miliardy, které by zaplatily "pochybné výzkumy" v průmyslové sféře, tvrdí protestující vědci. Největší vědecká instituce v zemi má totiž v příštích třech letech přijít o polovinu státní dotace. Vědci kritizovali také nedostatečné zastoupení akademie u kulatého stolu.
Premiér Fischer oznámil jednání u kulatého stolu před měsícem, kdy po schůzce s Drahošem přislíbil zvýšit Akademii rozpočet na rok 2010 o půl miliardy korun.
Debatovat se má mimo jiné o způsobu, jak měřit a hodnotit úspěšnost výzkumu. Teprve podle výsledků této diskuse mají být stanoveny státní příspěvky pro Akademii na roky 2011 a 2012.
Autoři:
ČTKabr iDNES.cz