Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy se poslanec zajde natřásat mezi lidi

4. 7. 2009

Social Watch
 
 
 
 
 

Kristýna Kočí pro Reflex: Byla jsem nadšená fanatička

Foto: Profimedia.cz / Reflex.cz20.07.2011 - Text: Bohumil Pečinka
V novém vydání časopisu Reflex se bývalá předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných, Kristýna Kočí, rozhodla otevřeně promluvit o tom, díky čemu se na několik měsíců objevila na vrcholu politiky, o zákulisí fungování Věcí veřejných a současně o své roli během jarní vládní krize. Překvapivě nešetří ani sama sebe, když na několika místech tvrdí, že se leckdy chovala tak, že svazačky z komunistické éry proti ním byly hadr. Přináším malou ukázku z rozhovoru.
 

 

To vás budování politické strany tak pohltilo?

Naprosto. Spala jsem tři, čtyři hodiny denně, abych se připravila na každé jednání. Politiku jsem považovala za svůj životní úkol. Neměla jsem jediný volný víkend a od léta 2009 jsem prakticky neviděla svoje rodiče. Za normální jsem dokonce považovala, že mi Vít Bárta zavolá v deset v neděli večer, abych přijela na Kosárkovo nábřeží. Ani schůzky ve dvanáct v noci v hotelu na Malé Straně kvůli koncepčním materiálům mi nepřipadaly divné.

 

Odkud se vzala Bártova záliba dávat si schůzky na pokojích v drahých pražských hotelích? Někteří lidé mi říkali, že dostali vzkaz, že se mají dostavit do pokoje 311 hotelu XY a tam je čekal Bárta. To je nějaké zastydlé jamesbondovství?

Takhle on běžně funguje. Moje dedukce je, že si lidi nahrává, aby je mohl tlačit ke zdi. Současně je to jeho póza. Bárta rád ukazuje, že je bohatý člověk, který má maserati, koně a krásnou blondýnu. Prostě se rád prezentuje a luxusní hotely k tomu stylu patří.

 

 

Česko jako země žebráků: Chudobě se u nás blíží už milion lidí

Česko jako země žebráků: Chudobě se u nás blíží už milion lidí

Česko se rádo chlubí tím, že nemá chudé. Poslední čísla ČSÚ však ukazují něco horšího: na hranici bídy žije stále více Čechů. A po chystaném zdražení energií…

18.07.2011 - Petr Holec celý článek

 

 

Kdy se to mezi vámi a Bártou definitivně zlomilo?

Na jaře 2011 v souvislosti s mým vystoupením v Partii na TV Prima. Nejdříve proběhla schůzka šéfů vládních stran K9 k důchodové reformě, pak byl klub VV a na obou jsme dospěli k nějakému závěru. Následovala tisková konference, kde šéfové tří vládní stran řekli, že definitivně uzavírají debatu o důchodové reformě.

O dva dny později mi Bárta sdělil, že má chuť důchodovou reformu rozcupovat. Říkám, panebože, vždyť jsme se o tom domluvili na K9 i na klubu. Odpověděl jen, že to mám v neděli v televizi shodit. Jak shodit? zeptala jsem se. Řekl mi, že jede na víkend do Benátek a v sobotu večer si o tom uděláme konferenční hovor a do té doby mi připraví podklady. Poslanec Babák to prý zabije v Otázkách Václava Moravce a já na Primě. Rozhodla jsem se, že to prostě neudělám.

 

Proč Bárta nesvolal koaliční schůzku, nevysvětlil svoje důvody ostatním politikům a namísto toho si z televizních pořadů dělá politickou tribunu?

Něco podobného jsem mu také řekla, ale on odpověděl, že jsem blbá a nezkušená a my jim musíme poslat ultimáta přes média. Ironií je, že prvním ultimátem jsem byla hned po volbách pověřená já, když jsem v Otázkách Václava Moravce musela říct, že bez ministerstva vnitra nevstoupíme do vládní koalice. Pak se mě premiér Nečas ptal, proč to říkám v neděli v televizi a nepočkám na pondělní setkání. Co jsem měla odpovědět? Že si Vít Bárta za hlavní komunikační strategii Věcí veřejných dal posílání ultimát přes média? Absolutně věří, že důležitější než politická dohoda je, jak něco vypadá v médiích. Navíc nebere v potaz, že VV jsou součástí vládní koalice.

 

 

Zbývá do bankrotu USA 14 dní?

Zbývá do bankrotu USA 14 dní?

V úterý 2. srpna budou Spojené státy muset pro splnění svých závazků zvýšit zadlužení. Jenže nedovoluje jim to momentálně nastavený strop zadlužení. A navzdory předpokladům…

19.07.2011 - Miroslav Cvrček celý článek

 

 

Jak se to například projevuje?

Pamatujete si na vládní krizi v prosinci 2010 ohledně policejního prezidenta? Vnitřní strana se shodla na tom, že pro VV by bylo nejlepší vystoupit z vlády. Bárta to komentoval slovy, že je to výborné, ale už neřekl, že den předtím slíbil prezidentovi, že v koalici zůstaneme. Pak přijel na poslanecký klub a řekl jim, že zůstaneme vládní stranou. My ostatní jsme z toho byli v šoku.

 

Jak vás přesvědčil, že dohoda už neplatí?

Bylo to velké divadelní představení, kdy Bárta chodil po stolech a po židlích.

 

Po stolech a židlích?

Normálně vyskočil na stůl, kde korzoval, pak skočil na židle, které byly rozestavené podél zdí a emotivně křičel, že se chce omluvit, ale poslanci musí jeho krok pochopit. V tom byla ten problém: nedělalo mu potíž změnit několikrát za sebou svůj názor, ale proč bychom ho měli ve všem slepě následovat?

 

Víte paní poslankyně, že do dějin možná vstoupíte ne kvůli vašemu vystoupení z VV, ale tajnému záznamu rozhovoru, který zveřejnila média? Prostě ne jako odvážná rebelka, ale blonďatá bestie? Kdo ten rozhovor vlastně dělal?

Dva moji nejbližší spolupracovníci z Moravskoslezského kraje – krajská asistentka a Lukáš Vícha, s nímž jsme odjezdila celou volební kampaň a byla i na dovolené. Pro mě byl šok, když si mě nahrál a pak to pustil médiím.

 

On vás vyzval ke schůzce?

Volal, že se chce sejít, protože prý neví, na jakou stranu se v době rozpadu poslaneckého klubu přidat.

 

Co ho motivovalo?

Myslím, že obava o udržení funkce šéfa Ředitelství silnic a dálnic v Ostravě. Bárta po volbách do těchto funkcí jmenoval „naše“ lidi. Byla jsem to pak já, která Víchovi pomohla prosadit Lukáše Veličku, s nímž má Vích obchodní vztahy. Když mě vylučovali z VV, tak si zřejmě myslel, že jeho byznys s Veličkou je ohrožen.

 

 

Akty X: Podívejte se na nejlepší snímky v kategorii Akt v plenéru

Akty X: Podívejte se na nejlepší snímky v kategorii Akt v plenéru

Další hlasování letošního ročníku fotografické soutěže Reflexu Akty X je uzavřeno. Známe deset nejlépe hodnocených plenérových aktů, které postupují do finále. V galerii…

19.07.2011 - Reflex.cz celý článek

 

 

A co váš vulgární slovník na nahrávce?

Co k tomu mám říct? Tvářit se jako svatoušek, který je vždycky distinguovaný? Prostě se to stalo. Všimněte si, jak se mě pan na té nahrávce pan Vích občas návodně ptá. Jestli pana Kmentu z MF Dnes neplatí ODS? No to je směšné vzhledem k tomu jak píše. Navíc jediný politik, který se pana Kmentu snažil uplatit byl právě Bárta. Vzpomeňte si na článek, kde mu nabízí funkci starosty Prahy 1.

 

Je ta nahrávka autentická?

V některých místech s ní bylo velmi pracováno. Je to můj hlas, ale celé pasáže tam chybí a jsou tam vyšuměná některá jména a situace.

 

Jak rozhovor vznikl?

Autor rozhovoru viděl divadelní představení Blonďatá bestie v divadle Rubín, které se mu zdálo vtipné, ale politicky naprosto jednostranné. Na základě tajné nahrávky kavárenského rozhovoru Kristýny Kočí a jejích dvou spolupracovníků v době vládní krize, je zde prezentován svět politiky jako džungle, kde létají stovky miliónů korun a politici připomínají postavy z jihoamerických telenovel. Než svědectvím o české politice je to o jedné mladé dívce, která nezvládla rychlý vzestup a brodí se názory, které není schopna zpracovat.

V reakci nato jsem se s ní setkal. Během rozhovoru překvapila svou otevřeností a mírou sebekritičnosti, s níž komentovala svůj vstup do politiky a závratnou kariéru. Chvílemi to připomínalo slavné vzpomínky poválečných komunistů, kteří uvěřili určité ideologii, následovalo vystřízlivění a „cesta ven.“

Podobnými symptomy po vyloučení z Věcí veřejných prochází i Kristýna Kočí. Na SMS, jestli je schopna o těchto věcech hovořit na mikrofon odpověděla, že s tím nemá problém, protože po odchodu z Věcí veřejných, které označuje za politickou sektu, se cítí zase svobodná. Tak vznikl rozhovor, který je jakýmsi doplňkem k divadelní hře Blonďatá bestie.

%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 

Social Watch: Reformy jsou špatné

Haló Noviny - ‎Stáří: 1 hodina‎
PRAHA - Česká republika se stala terčem kritiky kvůli nadměrnému škrtání dávek a vládním reformám. Ohrožují převážně lidi s nízkým příjmem a neúplné rodiny s dětmi, kterým hrozí chudoba. Varuje před tím koalice Social Watch, která monitoruje dodržování ...
 

České vládní reformy ohrožují chudé, varuje zpráva Social Watch

Český rozhlas - ‎Stáří: 6 hodin‎
Organizace Social Watch vydala zprávu o sociálních dopadech protikrizových opatření ao boji za rovnost pohlaví v České republice. Vládní reformy se podle ní obracejí výlučně proti nejbezbrannějším občanům, naopak ženy jsou v české politice zastoupeny ...
 

Zpráva Social Watch kritizuje škrty dávek i málo žen v politice

České noviny - ‎Stáří: 11 hodin‎
Praha - Zpráva Social Watch 2010 kritizuje Česko za škrtání dávek i vládní reformy. Ohrožují prý hlavně lidi s nízkým příjmem a neúplné rodiny s dětmi, kterým tak hrozí chudoba. Problémem je podle dokumentu i malé zastoupení žen v politice či daňové ...
 

V komunální politice je nejvíc žen v historii

Hospodářské noviny - ‎Stáří: 20 hodin‎
V poslaneckých a starostovských křeslech usedá stále více Češek - političek. Například v parlamentu stoupl po posledních volbách podíl poslankyň z původních 18 na 22 procent. A na komunální úrovni má Česko nyní nejvíce žen v historii. ...
 

Zpráva Social Watch ukáže, jak je na tom ČR v boji proti chudobě a ...

Český rozhlas - ‎Stáří: 17 hodin‎
Monitorovací zpráva Social Watch ukáže, jak je na tom Česko v boji proti chudobě a za rovná práva mužů a žen. Zpráva za minulý rok podle ředitele Ekumenické akademie Praha Jiřího Silného upozorňuje na to, že politika by měla zohledňovat i potřeby ...
 
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%
 
 

Otevřená zpověď Kristýny Kočí: To si Vít Bárta za rámeček nedá
 
Rozhovor s Kristýnou Kočí v týdeníku Reflex naznačuje, jak také může fungovat část české politické scény. Děs a hrůza slabé slovo.
PolitikaPavel Pokorný | 21.07.2011 - 17:01.Vít Bárta je démon, i když byste to na první pohled neřekli. Dostat se do jeho spárů je peklo, přestože pro některé figurky s vymytým mozkem tam může být docela příjemné teplíčko. Pro ty, jimž po návalu nabyté moci zůstaly alespoň zbytky vlastního názoru a rozumu, bylo po prozření, že musejí dělat přesně a pouze to, co chce guru Vítek, asi horko až příliš. Dostat se do područí sekty je snadné, vymanit se z jejího vlivu bývá hodně složité.
Zhruba tak působí „otevřená zpověď“ poslankyně Kristýny Kočí, donedávna exponentky nejmenší koaliční strany Věci veřejné v dnešním vydání týdenku Reflex. Časopis si pro publikaci interview nemohl vybrat lepší den. Déšť a pošmourno přesně koresponduje s bídou a zmarem, který na čtenáře – ať už věří tomu, co Kočí tvrdí, či ne – z rozhovoru dýchne plnou parou.
Kdyby šla řeč o náboženské sektě, bylo by to na pováženou (ale pes by tom neštěkl), pokud však slečna Kočí hovoří o sektářských poměrech ve vládní straně, je to naprostý malér.  Z otázek Bohumila Pečinky a odpovědí šestadvacetileté političky postupně vyvstává depresivní obraz, jak se dnes dá také udělat kariéra a jak se asi ve skutečnosti dělá vrcholná politika. Připomeňme, že Kristýna Kočí nebyla shledána nepříčetnou, takže se její sdělení nesmějí brát na lehkou váhu.
Jak do Věcí veřejných
Na co utáhli Kristýnu Kočí? Na to, že jí dají funkci, přiznává.
Začne to jednoduše – na inzerát poptávající politology se zaměřením na evropskou unii. V prosinci 2008 první kolo pohovorů, v únoru 2009 druhé, setkání s hlavním sponzorem Věcí veřejných Vítem Bártou (první dojem byl prý hodně negativní, ale „byla jsem příliš ambiciózní, abych nespolupracovala na věci, která může mít úspěch“), absolvování „obrovsky těžkých“ psychologických testů, které prováděl současný ministr školství Josef Dobeš... a jste tam. Tak se do strany dostala Kočí. Na co ji utáhli? Na to, že jí dají funkci, přiznává. Přijatých na inzerát jako ona bylo víc. „Namátkou poslanci jako Paggio, Andrýsová, Vysloužil a mnoho dalších,“ vyjmenovává Kočí.
Brzy po volbách přišlo prozření, že je pouze loutka – stejně jako Klasnová („žije ve zlaté kleci“), Radek John („absolutně přijal roli figurky“) a všichni ostatní straníci – s níž pohybuje Vít Bárta. A s tím i „absolutní zmar“. Co se děje, vždyť byla zprvu tak nadšená a „politiku považovala za svůj životní úkol“?  Ze zapálené "svazačky" se postupně stává rebelka. A letos na jaře se vzepřela, když nesplnila Bártův příkaz, aby v Partii na Primě shodila důchodovou reformu. Mimochodem, neformální vůdce Věcí veřejných podle Kočí „absolutně věří, že důležitější než politická dohoda je, jak něco vypadá v médiích. Navíc nebere v potaz, že VV jsou součástí vládní koalice“.
O Vítkovi a sluníčku
Bárta je vůdce, byl to on, kdo se nejvíce zasloužil o úspěch v parlamentních volbách. Bárta najednou diktuje slovo od slova, co má říkat do médií. Bárta lže, manipuluje s lidmi i informacemi, vyvolává dojem ohrožení, Bárta řeční na poradách čtyři až šest hodin (do Fidela v nejlepší formě mu ještě pár hodin zbývá), pak už jsou všichni tak unavení, že kývnou na vše, co si umane... Bárta si zve k sobě domů celé vedení ministerstva vnitra (za Johna), přišli prý všichni. Atd.
Když Bárta pochopil, že je „sedm až jedenáct“ poslanců Věcí veřejných nespokojených, přišly nové nabídky a výhrůžky (když budeš hodná, tak...) a nakonec inkriminované obálky.
Pak už to trochu známe. Předání obálky policii, vystoupení z Věcí veřejných, tajný záznam dnes již slavného rozhovoru, který byl mimochodem podle Kočí zmanipulován, vysvobození, konec.
Rozhovor s Kristýnou Kočí naznačuje, jak také může fungovat část české politické scény. Děs a hrůza, ale žádná pohádka bratří Grimmů. Nezapomínejme, že Kočí je stále poslankyně, byť nezařazená, Vít Bárta je čerstvě předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných a tato strana, nebo co to vlastně je, je pořád součástí vládní koalice. Už aby vysvitlo slunce.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dějiny malé země, malé dějiny?
 
 
 

Nic proti tomu, ale ty černobílé fotografie -- dnes je to umělecká fotka ; Irsko a Skotsko také nehýřilo barvami v letech 1950-1980.
http://www.lidovky.cz/jak-jsme-zili-ani-se-radsi-nedivejte-d6r-/ln_kultura.asp?c=A110713_123925_ln_kultura_wok
Unikátní pohled: podívejte se do kabiny raketoplánu Discovery
-- Poprvé vzlétl 30. srpna 1984 -- 21. července 2011  18:00
http://www.lidovky.cz/unikatni-pohled-podivejte-se-do-kabiny-raketoplanu-fxf-/ln_veda.asp?c=A110721_154145_ln_veda_mev
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
Národní knihovna chce výstavbou depozitářů v Hostivaři a rekonstrukcí barokního areálu v Klementinu získat do roku 2015 kapacity pro své fondy na dalších 50 let.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/narodni-knihovna-zacala-s-opravou-klementina-planuje-i-depozitare-v-hostivari-1yo-/domaci.aspx?c=A100412_174802_praha_taj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zpráva Social Watch kritizuje škrty dávek i málo žen v politice

Peněženka, bankovky, české peníze, koruny, platební karty - ilustrační foto.

vydáno: 21.07.2011, 14:50 | aktualizace: 21.07.2011 14:55

 

Social Watch criticises Czech benefit cuts, few women in politics

 

 

Praha - Zpráva Social Watch 2010 kritizuje Česko za škrtání dávek i vládní reformy. Ohrožují prý hlavně lidi s nízkým příjmem a neúplné rodiny s dětmi, kterým tak hrozí chudoba. Problémem je podle dokumentu i malé zastoupení žen v politice či daňové úniky a korupce při veřejných zakázkách. Českou část mezinárodní zprávy sítě Social Watch, která sleduje boj proti chudobě a prosazování rovnosti žen a mužů ve světě, dnes představili její autoři. Zveřejnili také "index chudoby". Vyplývá z něj, že se boj proti chudobě v posledních dvou desetiletích zpomalil.

 
 

"Zaznamenáváme trend, který nás spíše znepokojuje. Ve zprávě mluvíme o nutnosti změny kurzu. Dopady ekonomických problémů spojených s krizí jsou přenášeny na ty, kteří ji nezavinili a mají nejmenší možnost se bránit - na nízkopříjmové a také na střední vrstvy," řekl ČTK ředitel Ekumenické akademie Praha Jiří Silný. Akademie se spolu s dalšími organizacemi na zprávě podílela.

Index chudoby neboli index základních schopností (BCI) posuzuje tři "nepeněžní" ukazatele. Zohledňuje podíly dětí, které nastoupí do školy a které dochodí do páté třídy. Bere v potaz procento porodů za přítomnosti zdravotníků a úmrtnost dětí do pátého roku života. Maximum je 100 bodů. Česko získalo 98 bodů stejně jako Bulharsko, Chile, Litva, Maďarsko, Rusko či Slovensko. Proti roku 2000 si tak o bod pohoršilo. Celkem 99 bodů měly Austrálie, Dánsko, Finsko, Rakousko, Polsko či Německo, ale i Kuba či Bělorusko. Kritická je situace třeba v Etiopii, Čadu či Somálsku. Neměly ani 60 bodů.

Za poslední dvě desetiletí přibylo zemí s přijatelnými hodnotami a ubylo států s kritickou hladinou indexu. Situace se zlepšovala ale hlavně před rokem 2000. V tomto tisíciletí se změny k lepšímu zpomalily. Index rostl výrazně pomaleji než příjmy na hlavu.

Vládní reformy školství, zdravotnictví a penzí podle autorů zprávy představují hlavně škrty, mají vést k privatizaci veřejných služeb. Je to prý největší hrozba pro sociální smír v zemi. Zpráva uvádí, že nerovnosti ve společnosti loni dál přetrvávaly a škrtání dávek a příspěvků je ještě posílilo. Hlavně neúplné rodiny s dětmi mnohem víc ohrožuje chudoba.

Zpráva kritizuje také malé zastoupení žen ve vrcholné politice a to, že ve vládě není jediná ministryně. Podle autorů za tím ale není nezájem političek či voličů. Ti do sněmovny loni poslali díky preferenčním hlasům o 14 žen víc. V dolní komoře tak poslankyně mají 22 procent křesel. Vinu na malém zastoupení mají podle zprávy politické strany, které na přední místa kandidátních listin staví zasloužilé straníky-muže.

Političek přibylo na komunální úrovni, kde tvoří 26,3 procenta vedení měst a obcí. Mohou za to hlavně "nestranická sdružení", která ženy nominují na volitelná místa, míní autoři. "V komunální politice však platí, že čím větší město, tím menší šance, že se v jeho vedení objeví žena," uvádí zpráva. Primátorku tak má jen jedno z 24 měst. Podobná situace jako v politice je i v soudnictví. Žen je v něm sice víc než mužů, do vyšších instancí se jich ale dostane méně.

Za "naprosto tragický" označili autoři zprávy systém veřejných zakázek. Kvůli korupci na něm stát přichází ročně o desítky miliard, uvádí zpráva. O ty Česko přichází i kvůli daňovým únikům.

Přestože autoři hodnotí situaci v Česku především kriticky, našli i pozitiva. Jedním z nich je mírné zvýšení počtu političek. "Možná tím hlavním pozitivním trendem je určité probouzení občanské společnosti. Díky novým organizacím a iniciativám se začíná vést skutečná debata o alternativách k převládající politice," uvedl Silný.

Mezinárodní síť Social Watch vznikla v roce 1995. Zastřešuje organizace a instituce, které se zaměřují na boj s chudobou, rasismem a diskriminací, na ochranu životního prostředí či hájení lidských práv. Česká koalice Social Watch má devět členů. Patří mezi ně například Centrum globálních studií Akademie věd, odbor genderu a sociologie Sociologického ústavu, pražská ekumenická akademie, organizace Nesehnutí či Gender Studies.

Index BCI ve vybraných zemích v roce 2000 a 2010:

Země BCI 2000 BCI 2010
Česko 99 98
Slovensko 98 98
Německo 99+ 99
Rakousko 99 99
Polsko 99 99
Rusko 99 98
Čína 97 99
USA 97 97
Vietnam 86 93
Čad 50 54
Zdroj: Zpráva Social Watch 2010

Autor: ČTK
 

cituji z:

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zprava-social-watch-kritizuje-skrty-davek-i-malo-zen-v-politice/665455

==========================================

http://hn.ihned.cz/c1-52355590-v-komunalni-politice-je-nejvic-zen-v-historii

 

================================

h i s t o r i e  p l a n ý c h  s l i b ů !!!!!!!!!!

 Č E R V E N E C     2 0 0 9

cituji z:   
http://zpravy.idnes.cz/o-oranzovych-ruzich-a-velrybari-aneb-kdy-politiky-zajimaji-zivoty-1d2-/nazory.asp?c=A090701_151152_nazory_jw


O oranžových růžích a Velrybáři aneb kdy politiky zajímají životy


2. července 2009  15:04

Něco je špatně. Politici se přebíjejí, kdo dá víc vytopeným obcím. ODS dá milion, ČSSD dva. Koupíme za ně holinky, vysoušeče, jídlo, postavíme domy. Potud v pořádku. Ale proč jsme za jedenáct let dokázali postavit jen jeden, navíc zkušební, systém včasné výstrahy za pár set tisíc?
 

Předem se sluší přiznat, že jsem se politiků neptal, co proti náhlým záplavám dříve dělali. Podobné povodně, které před pár týdny "nikdo nečekal", totiž spláchly Olešnici v Orlických horách už před jedenácti lety. A mě nezajímá, že "za absenci výstražných systémů může někdo jiný" nebo "proč to nešlo postavit".

To, vážení politici, jeďte vyprávět příbuzným mrtvých, kteří se o vodě dozvěděli na poslední chvíli. Řekněte jim to z očí do očí. Třeba blízkým dvou bratrů, co v Jeseníku nad Odrou zachraňovali svou matku. Voda je pak uvěznila v pokoji, z nějž už nebylo úniku. Stačily možná desítky sekund...
________________________________________________
SMS MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOTY...
...chybí ale peníze i zájem o výstražné systémy.
 VIZ NÍŽE!
________________________________________________

Olešnický výstražný systém tvoří měřiče srážek a počítač, který v případě vytrvalého či intenzivního deště pošle varovnou esemesku starostce, zastupitelům a hasičům. Na říčce Olešce srážkoměry doplňuje hladinoměr. Podobná zařízení se podle meteorologů dají pořídit do dvou set tisíc, záleží na složitosti povodí.

Ale prý chybějí lidi. A peníze.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale argument, že "chybějí peníze" mě rozhodně v klidu nenechává. Jen za tři miliony, jejichž uvolnění velmi rychle po povodních oznámily ODS a ČSSD, šlo výstražným systémem ochránit nejméně patnáct obcí.

Tím to nekončí. Třeba ČSSD se před volbami do europarlamentu chlubila, že rozdala už sto tisíc oranžových růží. No páni. Nemám tušení, kolik uspořili na množstevní slevě. Ale i kdyby za každou květinu platili pětinu toho, co jsem nedávno dal za růže kolegyni k narozeninám, stačilo by to na dalších šest sledovacích systémů.

Kdyby zase ODS poradila tajemnému Velrybáři v Ústeckém kraji, aby jí místo nákupu nových straníků před kongresem dal transparentní sponzorský dar, mohla nakoupit výstražné systémy pro dalších pár obcí.

A nebo to úplně klidně mohlo jít z daní, z rozpočtu. Však strany nemálo svých peněz (ve formě příspěvků za hlasy) právě z daní dostávají.

Pravda: s určitou dávkou shovívavosti lze říci, že tolik náhlých smrtících povodní přece jen dříve nebylo. A tak jsme se nějakou prevencí poměrně logicky tolik nezabývali. Ale pokud má být v budoucnu něco jinak, nesmějí se politici zastavit u zpětných finančních náplastí pro oběti. Musí hledat cestu, jak obětem předejít.

Výstavba sítě včasného varování nebude jednoduchá. Jeseník nad Odrou, který současné povodně odnesl nejhůře, by ani nebyl mezi stovkou vytipovaných míst, kde je ochrana potřeba, říká klimatolog Radim Tolasz. Voda je nepředvídatelná.

Je taky potřeba vymyslet financování systému, vyčlenit zdroje na jeho provoz a údržbu. Nebo hledat, jak jejich výstavbu a provoz zefektivnit a zlevnit. Ale od hledání řešení si vás, politici, platíme. A tady máte dobrou příležitost ukázat, že to není tak nadarmo, jak mnozí často soudí.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

SMS MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOTY...
...chybí ale peníze i zájem o výstražné systémy.

cituji z:
http://zpravy.idnes.cz/sms-od-vodomerky-ochrani-zivoty-na-varovny-system-ale-chybi-penize-1pf-/


SMS od „vodoměrky“ ochrání životy, na varovný systém ale chybí peníze


1. července 2009  6:16
Před jedenácti lety řádily bleskové povodně pod Orlickými horami. V postižené Olešnici pak meteorologové instalovali systém, který před velkou vodou varuje pomocí SMS. Majetek neochrání, životy ale ano, řekl iDNES.cz klimatolog Radim Tolasz. Olešnice zůstává jedinou obcí, kde podobný systém funguje.
foto: Libor Teichmann, MF DNESČidla nad vesnicí mohou místní včas varovat před blížící se vodou.
 

Po ničivých povodních v 90. letech se stala Olešnice v Orlických horách testovací obcí, kam Český hydrometeorologický ústav instaloval automatický varovný systém, který při nebezpečném vzestupu hladiny na horním toku odešle starostovi nebo hasičům varovnou textovku do mobilu. Obyvatelé tak před vodou získají časový náskok.

"Chtěli jsme podhorským nárazovým obcím ukázat, že voda k nim přiteče velmi rychle, aby měly dostatečný předstih cokoli udělat," řekl iDNES.cz ředitel královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Zdeněk Šiftař. "Nad vzorovým lokálním protipovodňovým systémem máme trvalý dohled, je to takové naše dítě," doplnil.

Systém si pochvaluje i starostka Olešnice Eva Skalická, i když ho od zkázy v roce 1998 prakticky nevyužili. "Je to fajn. Jsme teď ostražitější, opatrnější, na vodu se můžeme přichystat," poznamenala.

Podle ní jsou měřiče srážek umístěné sedm kilometrů nad obcí. Pokud zde prší příliš dlouho nebo jsou vysoké srážkové úhrny, napojený počítač vyšle varovnou SMS starostce, zastupitelům a hasičům. "Máme pak 45 minut na to, abychom přijali nějaké opatření," doplnila. Srážkoměry doplňuje hladinoměr na říčce Olešce přímo v obci.

"Vodoměrky" by potřebovalo sto míst
O podobný varovný systém se po povodních zajímaly i další obce. "Zájem byl ale spíš platonický," konstatoval Šiftař. "Jak roky ubíhaly, i platonický zájem se vytrácel," dodal. Po povodních na Moravě se prý ze strany měst objevily pokusy vybudovat nějaký systém. Nakonec vše ztroskotalo na penězích. Olešnice tak zůstává jedinou obcí, které technika kryje záda.

Podle klimatologa Radima Tolasze je v republice asi stovka míst, která by podobný systém potřebovala. "Ale třeba letos nejpostiženější Jeseník nad Odrou, kde to dobře znám, by vytipován nebyl," naznačuje nevyzpytatelnost vody Tolasz. Například Bělá, kde se voda vylévá pravidelně, by byla typickým adeptem pro automatický varovný systém.

Je ale třeba splnit několik požadavků. "Je otázka, jak daná místa vytipovat, kdo by systém financoval, kdo provozoval a udržoval," připomněl. "Systém není bezobslužný, potřebuje údržbu, občas vyčistit," doplnil.

Meteorologové by podle něj byli schopni se na takovém systému odborně podílet. Nikdo je ale s takovým požadavkem neoslovil. Navíc odborníkům na počasí chybí peníze i lidi.

Na ochranu před povodněmi jdou miliardy
Podobné zařízení podle meteorologů nevyjde na víc než dvě stě tisíc. "Automatickou stanici můžete mít za 60 i 20 tisíc, je k tomu potřeba počítač, který má sběrnou a konfigurační funkci," vyjmenoval šéf královéhradeckých meteorologů z ČHMÚ Šiftař.

"Je to velmi jednoduchý systém, záleží na velikosti a složitosti povodí." Podle něj by zařízení pro podobné povodí jako je u Olešnice vyšlo na 100 až 150 tisíc. Pro malé obce to ale může být problém.

V Česku už roky proudí do protipovodňových opatření miliardy. Další desítky jich do ochrany před velkou vodou poputují příští roky. Stále jsou ale nechráněná místa nebo oblasti s nedostatečnou ochranou. Podle ministerstva zemědělství by krajina do roku 2021 potřebovala finanční injekci ve výši 50 miliard korun.